Proponowany post

adidas UltraBOOST 19 - Mniej Znaczy Więcej

12 grudzień 2018
adidas UltraBOOST 19 - Mniej Znaczy Więcej

adidas Ultraboost to już niemal kultowy, biegowy model butów niemieckiej marki z trzema paskami. Od momentu swojej premiery pięć lat temu, technologia ta zrewolucjonizowała biegowy rynek. Na przestrzeni lat w asortymencie marki pojawiło się już kilka wersji tej biegówki, a ostatnio producent postanowił nawet przywrócić ich oryginalną wersję, w pierwszym dostępnym wariancie kolorystycznym. Jak wiadomo, czas leci nieubłaganie, a 5 lat to naprawdę dużo jak na buty biegowe. To właśnie dlatego inżynierowie niemieckiej marki po raz kolejny zebrali się przy jednym stole projektowym i ponownie na warsztat wzięli Ultraboosty. Tak powstały adidas Ultraboost 19.Zacznijmy jednak od początku. Wszytko, zaczęło się od liczącego 4000 osób sztabu kreatorów. Niemiecka marka zebrała ich wszystkich w jednym miejscu, by przeprowadzić zagorzałą dyskusję na temat tego, czym tak naprawdę jest i może być bieganie. 

„Kreatorzy to nie tylko osoby kreatywne, ale też takie, które chcą, by bieganie zmieniało się na lepsze, także z adidas”, mówi Kathi Hoffman z adidas Runners. Chcieliśmy zapomnieć o tym, co było, i skoncentrować się na przyszłości biegania. Razem rozpoczęliśmy poszukiwanie nowych ścieżek, rozwiązań, pomysłów. Aż w końcu zaczęła się wyłaniać odpowiedź.

Wspólnie doszli oni co wniosku, że bieganie kiedyś wyglądało zupełnie inaczej i było bardziej indywidualne. Teraz osoby z mniejszych czy większych miast na całym świecie tworzą grupy, stawiają przed sobą wyzwania, dają sobie rady, a przede wszystkim są dla siebie wsparciem. W pierwszym etapie projektowania należało się więc zastanowić, czego potrzebuje nowa generacja biegaczy i czego oczekują od obuwia biegowego. 

Na warsztat wzięliśmy pierwsze Ultraboost i rozłożyliśmy je na czynniki pierwsze. „Musieliśmy wszystko przemyśleć od nowa, wszystko, co wiedzieliśmy o tworzeniu butów do biegania" – wyjaśnia Roy Williamson, projektant obuwia w adidas. 


Po głębokiej analizie kultowej biegówki, która wśród biegaczy rozpoznawalna jest już na całym świecie, model ten ponownie rozłożono na wszystkie 17 elementów składowych. Wyodrębniono i skoncentrowano się tylko na czterech najważniejszych. Następnie rozpoczęły się prace nad ich udoskonaleniem, by na nowo zdefiniować bieganie. 

Naszym celem było stworzenie najbardziej sprężystych butów do biegania, jakich do tej pory nie mieliśmy jeszcze w naszej ofercie. Ultraboost 19 miały być minimalistyczne, jeśli chodzi o liczbę części składowych, ale mają naprawdę wielkie ambicje. To buty dla wielkich nazwisk w świecie biegania, dla początkujących i dla biegaczy z aspiracjami; to buty dla tych, którzy w grupie, wieczorami, pokonują kolejne kilometry miejskiej dżungli; to buty, które sprawdzają się na każdej nawierzchni: bieżni, asfalcie, chodnikach, ścieżkach w parku; to buty, które są siłą napędową biegania.Teraz przejdźmy do konkretów. Zaczynając od góry. przyjrzyjmy się nieco bliżej cholewce. Upper skonstruowany jest przy użyciu doskonale nam już znanej technologii Primeknit. Nie jest to jednak stara, dobra plecionka, a Primeknit w wersji 360. Elastyczny i jednocześnie trwały materiał zapewnia odpowiednie wsparcie tam, gdzie tego najbardziej potrzebujemy. W tym miejscu należy wspomnieć, że całość zupełnie pozbawiona jest szwów. 

Przejdźmy teraz piętro niżej. Co do amortyzacji, to już w pierwszych Ultraboostach stała ona na naprawdę wysokim poziomie. Niemieccy projektanci nie byliby jednak sobą, gdyby trochę na nią nie popracowali. W efekcie w podeszwie środkowej udało się upchnąć aż 20% więcej świetnie oddającej energię pianki Boost nie zwiększając przy tym wagi butów. 

Kolejną zmianę przeszedł stabilizujący tor przetaczania stopy system Torsion. Tym razem pod nazwą Tuned Torsion Spring dba on o optymalny poziom elastyczności w przedniej części buta, a także lepszą 'skrętność' w okolicy śródstopia. 

Zapiętek również nie pozostał bez zmian. 3D Heel Frame dosłownie wtopiony jest w powierzchnię miękkiej cholewki. Konstrukcja ta stabilizuje kostkę, a jednocześnie nie krępuje naturalnych ruchów pięty. 

Premiera butów przewidziana jest na 15 grudnia. Szukajcie ich między innymi tutaj czy tutaj.
adidas