ASUS x Acronym Początkiem Nowego Trendu?

30 listopad 2020
ASUS x Acronym Początkiem Nowego Trendu?

Gaming jest cool - chyba nikt już nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Stereotyp gracza kreowany przez media głównego nurtu, przedstawiający go jako aspołeczną jednostkę z pryszczami na twarzy, bez znajomych, dziewczyny i innych zainteresowań na całe szczęście jest już dawno za nami. Ta dość gwałtowna zmiana sprawiła, że rynek graczy stał się łakomym kąskiem dla szeroko pojętej branży lifestylowej. Koszulki z pokemonami nagle mogły “wyjść z podziemia”, trafiając do dystrybucji w kolaboracji z Uniqlo, będąc de facto kolekcją dla tych nieco bardziej “wtajemniczonych”. Współpraca Nike z League of Legends, Faze Clanu z Championem czy adidas x Ninja to tylko parę z brzegu przykładów przecinania się branży komputerowej ze streetwearem. Całość idzie jednak jeszcze dalej, czego prowodyrem jest ekipa ASUS RoG, współtworząca z niemieckim brandem Acronym specjalną wersję swojego laptopa, co moim zdaniem może mieć bardzo duży wpływ na to, jak tego typu działania będą wyglądały w najbliższej przyszłości.


Produkcja własnej linii ciuchów, czy obrandowanie swoimi logotypami istniejącego już garmentu dla wielkich firm nie jest niczym nowym. Jeśli jednak odwrócimy role i damy znanej i bardzo charakterystycznej (a jednocześnie stosunkowo małej i niszowej) marce możliwość współtworzenia produktu będącego sprzętem komputerowym, otworzymy furtkę dla całej masy podobnych projektów. 
Errolson Hugh, założyciel marki Acronym nie kryje swojego zamiłowania do gier. W przeszłości udało mu się już współpracować między innymi z legendarnym Hideo Kojimą, więc działania z Asusem wydają się tu jak najbardziej naturalne - tym bardziej, jeśli popatrzymy na sam koncept marki, stawiającej na równi design jak i rozwiązania technologiczne. Zephyrus G14, który wyszedł “spod dłuta” Hugh'a został przez niego bardzo starannie przygotowany - zadbano o takie drobiazgi jak specjalny airbag, mogący posłużyć także jako pokrowiec czy preinstalowana aplikacja The Brain, która została stworzona przez jego brata, i posłużyć ma jako “mapa myśli” dla użytkowników z branży kreatywnej. 


Tym o to sposobem dotarliśmy do sytuacji, w której nie tylko marki “lifestylowe” zabiegają o klienta gamingowego ale i odwrotnie. Sięgnięcie po znaną personę ze świata techwear’u, może wywołać lawinę, dzięki której już za jakiś czas zobaczymy laptopy/smartfony/konsole sygnowane logo Supreme czy Stussy. Idealnym przykładem jest tu chociażby wykorzystanie Travisa Scotta podczas promocji Playstation 5. Pomimo tego, że La Flame nie współtworzył hardware’u, a jedynie wypuścił merch i brał udział w kampanii reklamowej, nie można zaprzeczyć, że jego osoba nakręciła hype na konsolę, której aktualnie próżno szukać na sklepowych półkach, a jej ceny na rynku wtórnym poszybowały do góry. Jeśli dostałby (i pewnie tak też się stanie w najbliższej przyszłości) możliwość stworzenia własnej skórki/wersji PS5 to jej wartość przyprawiłaby wielu z nas o ból głowy i to nawet przy braku jakiejś mocnej limitacji. 


Moim zdaniem jest to kolejny, naturalny krok w koegzystencji obu światów i bardzo jestem ciekaw co mają dla nas przygotowane w zanadrzu największe światowe koncerny. ASUS na przyszły rok ma zaplanowaną między innymi kolaborację z IKEĄ, co może być strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o wypełnienie pewnej niszy. Granie w gry to pasja, która często siedzi w ludziach przez całe życie, a możliwość wyboru fotelu/myszki/monitora/laptopa/hoodie/ współtworzonego przez kogoś kogo cenimy wydaje się być nieoceniona. I wychodzi na to, że nareszcie będą to także osoby spoza “bańki”, bo tort jest naprawdę spory, i każdy chciałby uszczknąć z niego chociaż kawałek. 

Tagi: acronym ASUS