Proponowany post

Chwilę O: Nike Air Max 90 “Bacon”

16 luty 2021
Chwilę O: Nike Air Max 90 “Bacon”

Nike Air Max 90 'Bacon' to dla nas ( siedzących w temacie sneakersów ładnych pare naście lat ) szczególe wydanie tej sylwetki. Od kiedy zaczęliśmy interesować się tematem obuwia sportowego 'Bacony' zawsze były nam bliskie, a ich temat z każdą pojawiającą się na rynku wtórnym parą wracał do nas jak bumerang. Niestety, ze względu na swoją wyjątkowość oraz wygórowane ceny na rynku wtórnym nigdy nie udało nam się zasilić nimi naszej prywatnej kolekcji, nie mówiąc już o wydaniu F&F. Tym bardziej ucieszył nas fakt, kiedy pierwszy raz o planowanym powrocie tego limitowanego wydanie usłyszeliśmy jeszcze w 2019 roku. Re-edycja wyjść miała w 2020, ale jak doskonale wiecie, tak się nie stało. Realną datą, która towarzyszyć ma premierze bezbłędnych Nike Air Max 90 “Bacon” są okolice Air Max Day 2021, czyli 26 marca. W sieci pojawiły się nawet pierwsze ich dokładne zdjęcia, a my mamy nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie i buty trafią do sprzedaży do takich punktów, jak stołeczny butik Warsaw Sneaker Store. Przy okazji przytoczmy też ich barwną historię powstania.


'Same buty zadebiutowały w 'mięsnym' koncepcie o nazwie Dave's Quality Meats w 2004 roku. Nazwa DQM pochodzi od właściciela oraz grafficiarza Dave'a Ortiza tagującego pod pseudonimem 'MEAT', który niegdyś był kierownikiem zespołu skate w marce Zoo York. Biuro brandu Zoo York znajdowało się w dzielnicy słynącej z pakowania mięsa w Nowym Jorku, stąd Dave's Quality Meats swoim wyglądem przypominało właśnie sklep mięsny. Dostając unikalną możliwość zaprojektowania swojej własnej kolorystyki Air Max 90, Dave od momentu, kiedy osoby z Nike mu to zaproponowały na przygotowanie gotowego projektu miał 3-4 miesiące, gdzie na początki nie miał zielonego pojęcia jak ugryźć ten temat. Przedłużał to do momentu, kiedy w sobotę otrzymał maila 'Hej, jeżeli chcesz zrobić te buty, projekt musi być gotowy do poniedziałku...'. Kiedy udał się do restauracji Deli i zamówił danie składające się z bekonu, jajek oraz sera coś go olśniło. To był moment przełomowy. Wtedy Dave pomyślał sobie, 'A co by było, gdybym zaprojektował buty, które wyglądają jak bekon? Ale przecież wszyscy kochają bekon!' Zaraz po tym poszedł do sklepu i kupił trzy różne paczki bekonu. Z racji tego, że nawet nie miał komputera, udał się prosto do swojego przyjaciela Toma, z którym godzinami ,wspólnie przy pomocy wzornika Pantone na podstawie konkretnych plasterków mięsa dobierali kolory. Kiedy skończyli, zaczęli zastanawiać się, czy projekt ten w ogóle się komuś spodoba? W poniedziałek otrzymał wiadomość zwrotną od Dyrektora Kreatywnego Nike Jessiego Leyva z pełną akceptacją tego, co zrobił. Buty wykonane są z dobrej jakości naturalnej, mięsistej skóry, zamszu oraz siateczki utrzymanych w beżu, czerwieni, brązie oraz różu. W dniu premiery w kolejce czekało może 15 osób, ale raczej nie było w tym żadnego szaleństwa. Trzy-cztery lata później Dave zrobił światu niespodziankę i wypuścił restock kilkuset 250 lub 500 przechowanych par i wtedy przed sklepem zrobiło się naprawdę gorąco. Mimo tego, że nakład tego wydania był stosunkowo duży, to należy wspomnieć, że DQM x Nike Air Max 90 w kolorystyce 'Bacon' wyszły również w ultra limitowanej do 48 wyprodukowanych par wersji Hyperstrike różniącej się od regularnej metką wszytą w język, grafiką na wkładkach, specjalnym pudełkiem oraz ręcznie polerowaną skórą.'

Re-edycja wygląda naprawdę obiecująco. Buty są wierną kopią oryginału sprzed lat, co spodoba się wszystkim zagorzałym fanom nie tylko dziewięćdziesiątek, ale całej seri butów Air Max. Naturalny zamsz, skóra licowa, nylonowa siateczka na języku i najważniejsze układ kolorów pozostał bez jakichkolwiek zmian. W końcu śmiało możemy powiedzieć, że szykuje nam się 'perfekcyjne retro', co niezmiernie nas cieszy. Nie wiemy jak Wy, ale my po wielu nieudanych próbach w końcu musimy dołączyć Nike Air Max 90 “Bacon” do naszej kolekcji. Co z tego, że po latach, co z tego, że w formie retro, ważne, żeby w końcu je mieć. 

Premiera butów odbędzie się gdzieś w okolicy Air Max Day, także trzymajcie rękę na pulsie.

Nike Air Max 90 “Bacon”
Kolor: Sail/Straw-Medium Brown-Sheen
Kod: CU1816-100
Data premiery: marzec 2021
Cena: $140