Proponowany post

Co Począć Po "The Last Dance"?

16 maj 2020
Co Począć Po "The Last Dance"?
Przegląd najlepszych dokumentów sportowych

Razem z emisją ostatnich dwóch odcinków serialu dokumentalnego o ostatnim sezonie Michaela Jordana w Chicago Bulls, wielu fanów materiałów sportowych może spotkać się z wrażeniem wizualnej pustki. Nasze podsumowanie tego dokumentalnego majstersztyku już wkrótce. Dziś zaś zaproponujemy inne dokumenty dedykowane sportowcom i kulisom ich pracy.


1. Last Chance U (2016)

Wszyscy znamy temat trudnej młodzieży w stanach, która pomimo codziennych trudności decyduje się na karierę sportową. Niekiedy skupienie się na koszykówce czy footballu amerykańskim to jedyna szansa na wyrwanie siebie i swoich bliskich ze środowiska czarnego getta, gdzie przemoc i narkotyki są na porządku dziennym. W serialu oryginalnym Netflixa śledzimy losy drużyn złożonych głównie z chłopaków z tego typu szemraną przeszłością. Otrzymujemy też wgląd w zaplecze footballowych rozgrywek spod szyldu NCAA. Niekiedy nawet mamy okazję wzruszać się nad sukcesem młodych chłopaków, z których nieliczni doszli nawet do gry w NFL.


2. The Scheme (2020)

Bardzo świeża pozycja. Historia Christiana Dawkinsa, "opiekuna" zawodników z poziomu szkół średnich w USA, którego nieoczekiwanie uwikłano w śledztwo FBI pod kątem korupcji w lidze akademickiej NCAA. Afera korupcyjna to dość świeży temat, który powraca do nas co kilka lat. Tym razem otrzymujemy kilka ciekawych inside'ów na temat rekrutacji zawodników ze szkół średnich do najlepszych uczelni w stanach. We wszystko są zamieszani znani producenci obuwia sportowego, tacy jak Nike, Adidas czy Under Armour. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana NBA. Dokument dostępny jest na portalu HBO Go.


3. F1: Drive to survive (2019)

Formuła 1 jest głównie znana z bycia procesją od startu do mety - nie przeczymy, większość wyścigów wygląda właśnie tak, zwłaszcza w ostatnich latach dominacji ekipy Mercedes F1 Team. Niemniej, najszybsze wyścigi świata to również wielki biznes i wieczna karuzela transferowa. I właśnie to jest najlepsze w serialu oryginalnym Netflixa. Masa wywiadów z dyrektorami wszystkich ekip i mnóstwo świetnych ujęć ze wszystkich wyścigów poprzednich dwóch sezonów F1. Jest też Polski akcent w postaci Roberta Kubicy, który pojawia się na ekranie podczas drugiego sezonu. Polecamy!


4. Kłamstwa Armstronga (2013)

Pamiętacie takiego pana jak Lance Armstrong? Ot, siedmiokrotny zwycięzca Tour De France. Poza tym, pokonał chorobę nowotworową i był twarzą walki z tego typu chorobami. Cały wizerunek legł jednak w gruzach, kiedy w 2013 Armstrong przyznał się do stosowania dopingu podczas wszystkich swoich sukcesów sportowych. W dokumencie dowiemy się nie tylko na czym polegały oszustwa tego wybitnego cyklisty ale też mamy okazję dowiedzieć się, że nie tylko on był zamieszany w tego typu  naginanie prawdy. "Bez dopingu nie wygrasz Tour De France" - czy faktycznie?

Mamy nadzieję, że udało nam się zapełnić Waszą listę "do obejrzenia" kilkoma wartościowymi pozycjami. Chcecie być na bieżąco z naszymi filmowymi propozycjami? Śledźcie nasz profil i dawajcie znać w komentarzach o pozycjach, które Wy mieliście okazję obejrzeć a my nie zdążyliśmy jeszcze o nich wspomnieć!