Proponowany post

Czy Nadchodzący Nissan 400Z Nawiązuje Do Kultowego 240Z?

29 maj 2020
Czy Nadchodzący Nissan 400Z Nawiązuje Do Kultowego 240Z?

Stary, dobry Nissan 370Z, następca kultowej trzysta pięćdziesiątki na motoryzacyjnym rynku jest już od 2009 roku. Najwyższa więc pora, aby ustąpił on miejsca kolejnej generacji, którą japoński producent aut zapowiedział już jakiś czas temu. Nissan szykuje nową ofensywę modelową i przygotowuje się do wypuszczenia aż 12 odświeżonych/nowych modeli, które w sprzedaży zobaczyć mamy już w przyszłym roku. 

Wsród nissanowego 'alfabetu' od A-Z, na ostatnim miejscu ląduje to, co nas interesuje najbardziej, a mianowicie sportowy 400Z, następcę wyżej wspomnianej 370-tki. Cała historia 'zetek' rozpoczęła się już w październiku 1969 roku, kiedy to w Nowym Jorku zaprezentowano nowy model - Datsun 240Z ( w Japonii funkcjonujący pod nazwą Fairlady Z )stworzonego  przez stylistów zarządzanych pod kierownictwem Yoshihiko Matsuo oraz grupy inżynierów pod wodzą Tiichi Hary. Liczba w nazwie nie wzięła się z przypadku i oznacza ona pojemność skokową silnika. Wideo, na którym widać jedynie zarysy cztery setki sugeruje nam, że to właśnie tym kultowym pojazdem z początku lat 70. inspirowali się designerzy, tworząc ich kolejnego następce. Mocno opadająca linia dachu, ozaokrąglone reflektory wybrzuszona maska, logo 'Z' na słupku C czy zupełnie przeprojektowany grill, to tylko kilka nawiązań do protoplasty. Mówi się, że nowa 'zetka' napędzana ma być trzylitrową, podwójnie doładowaną V6 generującą 400 KM, a pojazd zbudowany ma być na odświeżonych podzespołach 370-tki. Jak będzie naprawdę, okaże się za kilka miesięcy.

Plotki mówią, że nowego Nissana 400Z w sprzedaży zobaczymy w 2021 roku. Kosztować ma on w przedziale 175-225 tysięcy złotych, ale niestety nie jest powiedziane, że od razu zobaczymy do w Europie. 


Nissan

Tagi: Nissan, 400z,