Proponowany post

Dali, Monet Czy Kandinsky W Najnowszej Kolekcji Vans x MoMA

15 wrzesień 2020
Dali, Monet Czy Kandinsky W Najnowszej Kolekcji Vans x MoMA

Ostatnimi czasy bardzo dużo dzieje się wokół amerykańskiej marki Vans. Brand ten połączył właśnie siły z Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA, tym samym, w którym swoją wystawę 'Figure of Speach' miał Virgil Abloh. Pierwsza edycja wspólnego projektu Vans x MoMA obejmować będzie obuwia, odzież i akcesoria i zadebiutuje na całym świecie już 30 września, a produkty nawiązują do kultowych dzieł Salvadora Dalí, Wasilija Kandinsky'ego i Claude'a Moneta.

Salvador Dalí w swoich dziełach inspirował się podświadomością, marzeniami i wyobraźnią, które łączą rzeczywistość i fikcję. Jeden z jego najbardziej znanych obrazów to 'The Persistence of Memory. 1931' została zinterpretowana na środkowych i bocznych panelach modelu Old Skool Twist. Konstrukcja obuwia została dodatkowo skręcona, aby jeszcze bardziej wyjść poza klasyczną percepcję i rzeczywistość, co widzicie na przesuniętym systemie sznurowania czy toeboxie. Zwróćcie też uwagę na wzór na podeszwie odnoszący się do lejących zegarów.


Kandinsky, pionier sztuki abstrakcyjnej, uważał, że zarówno kolor, jak i forma wyzwalają własną siłę i emocje niezależnie od obrazów i przedmiotów. Tworząc nową kolorystykę Vans Classic Slip-On, nawiązano do działa 'Orange 1923', które wykonał podczas nauczania w niemieckiej szkole artystycznej i projektowej Bauhaus. Oprócz samych butów, obraz przeniesiono też na T-shirt, crewneck i czapkę.


Projekt dopełnia Claude Monet, czyli siła napędowa ruchu impresjonistycznego. W swoich pracach dokumentujący nieustannie zmieniającą się francuską wieś, bacznie obserwując naturę. Współpraca między Vans i MoMA czerpie z działa 'Water Lilies 1914-1926 ', namalowanej w późniejszych latach twórczości Moneta w jego domu w Giverny. Pracę przeniesiono na wierzch cholewki klasycznego modelu Vans Authentic, a także na czapkę i hoodie.


Sprzedaż rusza 30 września, a buty powinniście dostać w CL20

Vans

Tagi: vans MoMA