Proponowany post

Dlaczego adidas Yeezy Powerphase To Nie Kopia Reeboków

08 styczeń 2018
Dlaczego adidas Yeezy Powerphase To Nie Kopia Reeboków

adidas Yeezy Powerphase to ten model butów spod szyldu wspólnego projektu niemieckiej marki oraz Kanyego Westa, który dla zwykłego śmiertelnika rzeczywiście przypomina buty. Wśród osób niezwiązanych z tematem 350, czy 350 V2 to istna pomyłka, a 750 czy 950 też nie należą do udanych. Jednakże, dla osób, które są fanami Kanyego, czy samych sneakersów to właśnie Powerphase nie prezentuje sobą za wiele, a na dodatek model ten dla wielu to marna kopia jednej z sylwetek spod szyldu brytyjskiego Reebok'a. Otóż nie i w tym miejscu postaramy się Wam przybliżyć dlaczego.

Zacznijmy może od samego Reeboka. Coraz częściej, w coraz większej ilości miejsc spotykaliśmy się z wyżej przytoczonym określeniem, że Kanye West zupełnie nie popisał się przy projektowaniu Yeezy Powerphase, a tylko skopiował buty już dawno wypuszczone przez Reeboka, a dokładnej model Reebok Workout czy to wersji Clean czy też Plus, jak i Ex-O-Fit Low.Otóż i tak, i nie. Z tym że Kanye nie specjalnie napracował się przy tworzeniu nowych Powerphase w 100% możemy się zgodzić, ponieważ projektanci niemieckiej marki zdążyli zrobić to za niego już jakieś 30 lat temu. Tak, model Powerphase był już w ofercie adidasa, i to nie od wczoraj. Z tego, co udało się nam ustalić, buty po raz pierwszy na sklepowych półkach zadebiutowały w 1988 roku (a może i delikatnie wcześniej) w wysokiej wersji co oczywiście było odpowiedzią Niemców na brytyjskiego Ex-O-Fit, czyli buta ogólno-treningowego, gdzie adidas też chciał namieszać swoimi produktami. W 2007 wysoka wersja doczekała się swojej reedycji. 

Niestety ze względu na szczątkowe informacje nie udało się nam określić, kiedy niemiecki label pokusił się o wypuszczenie niskiego wariantu, ale obstawiamy, że mogło mieć to miejsce na równi z debiutem wersji wysokiej. Pomimo tego, że buty do sprzedaży trafiły pod postacią retro, ich premiera nie odbiła się zupełnie żadnym echem.Kolejnym faktem, dlaczego Powerphase to nie Workout i odwrotnie to to, że design butów z końca lat 80. nie był bardzo spektakularny. Śmiało można powiedzieć, że wszystko robione było na przysłowiowe 'jedno kopyto', stąd bardzo podobny wygląd obydwu. Nie można jednak powiedzieć, że Kanye skopiował Reeboka, ponieważ on sam po prostu wziął do ręki gotowy już model i dodał do niego złoty napis 'Calabasas' widoczny na panelu bocznym. Jeżeli chodzi o brak inwencji oraz lenistwo Kanyego przy tym projekcie to tak, poszedł on na łatwiznę, co jednak nie oznacza, że buty same w sobie są złe, ponieważ mimo archaicznego designu nadrabiają jakością użytych do produkcji materiałów, które są na naprawdę topowym poziomie.

adidas

 

Tagi: -