Proponowany post

Nadchodzące Nike SB Dunk Low 'Pink Pig' Inspirowane Są Różowym Porsche 917/20 Polakierowanym Jak Podzielona Tusza Wieprzowa

24 listopad 2020
Nadchodzące Nike SB Dunk Low 'Pink Pig' Inspirowane Są Różowym Porsche 917/20 Polakierowanym Jak Podzielona Tusza Wieprzowa

Nie od dziś wiadomo, że kreatywny team projektantów Nike SB ma głowy pełne świetnych, często kontrowersyjnych, ale przez to zapadających w pamięć pomysłów. Kolejnym, w którym naprawdę wykazali się kreatywnością są tytułowe Nike SB Dunk Low 'Pink Pig', które jak już wiecie inspirowane są różowym Porsche 917/20 polakierowanym jak podzielona tusza wieprzowa.

Historia „Łowcu trufli z Zuffenhausen”.

Najciekawszym tematem tego newsa nie będą tym razem same buty, które są oczywiście naprawdę ciekawe i mogą się podobą, ale do nich przejdziemy na samym końcu. Z uwagi na to, że prywatnie oprócz butów jedną z naszych prywatnych kategorii zainteresowań jest motoryzacja, czego od czasu do czasu macie okazję coś na ten temat przeczytać. Dziś tematem przewodnim tego materiału jest różowe Porshe 917/20 o pieszczotliwym przydomku 'Pink Pig' z 1971 roku. Samochody wyścigowe pamięta się zwykle dlatego, że wygrały jakąś prestiżową imprezę lub poważne mistrzostwa. Są też takie, które nie osiągnęły wielkich sukcesów sportowych, a prawie każdy, nie tylko ogromny fan motoryzacji po prostu je kojarzy. Do takich wozów właśnie zaliczamy tytułowe Porsche 917/20. Może na pierwszy rzut oka pojazd ten zaskakuje swoim różowym kolorem lakieru, ale to charakterystyczna przerywana 'podziałka' jest tutaj najważniejsza. Część z Was na pewno kojarzy ze sklepów mięsnych plakaty z podobizną świnki, gdzie przy pomocy właśnie takich oznaczeń określa się podział tuszy wieprzowej. Nadwozie samochodu nie od razu jednak zostało pomalowane tak, jak widzicie i początkowo było zupełnie białe. Oczywiście lakier, to rzecz drugoplanowa i ważniejszą sprawą od samej barwy karoserii jest jej kształt - zwróćcie uwagę na nienaturalnie mały rozstaw kół z przodu. W 1971 roku wraz z francuską firmą SERA Porsche prowadziło badania nad aerodynamiką modeli 917, prowadził się bardzo nieprzewidywalnie i kierowcy  nie chcieli ryzykować jazdy nim. Po serii badań naukowcy zorientowali się, że wokół przednich kół powstają silne wiry, które znacznie zwiększają opór aerodynamiczny, co było istotną sprawą, podczas rywalizacji w wyścigu Le Mans. Pamiętajmy też, że samochody osiągały tam ogromne prędkości. Uznano, że można zmniejszyć zawirowania wokół kół chowając je głębiej w nadwoziu, przez co auto wygląda, tak dziwnie. W samym Le Mans auto wystartowało z 7. pozycji. Niestety „Różowa Świnka” nie dotarła do mety, a wóz został rozbity po tym, kiedy awarii uległ układ hamulcowy. To był ostatni wyścig dla Porsche 917/20. W późniejszym czasie bolid odrestaurowano i dziś znajduje się w kolekcję wyścigowych samochodów Porsche.


Z motorsportu na deskę.

Skoro poznaliście już burzliwą, choć krótką historię Porsche przyjrzyjmy się nieco bliżej samym Nike SB Dunk Low 'Pink Pig'. Na wzór samochodu, buty nie mal w 100% pokryte są świńsko-różowym, gładkim zamszem oraz nylonową siateczką, którą wykończono charakterystyczny, napompowany język chroniący nas przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nieco ciemniejszą, krwistoczerwoną nicą wszystko ze sobą zszyto, co bezpośrednio nawiązuje do wcześniej wspomnianego schematu podziału tuszy wieprzowej. Całość spleciona jest półokrągłymi sznurówkami zapewniającymi dopasowanie i postawiona na białej podeszwie z czarnym spodem zapewniającym przyczepność. Kropką nad i jest kilka czerwonych detali, jak logo na wkładkach, tyle czy języku.

Nike SB Dunk Low 'Pink Pig' w wybranych punktach sprzedaży zobaczyć mamy w wybranych sklepach gdzieś na początku 2021 roku. Konkretna data premiery nie jest nam znana. 


Nike SB Dunk Low “Pink Pig”
Kolor: Atomic Pink/University Red-White-Atomic Pink
Kod: CV1655-600
Data: Początek 2021
Cena: TBA