Proponowany post

Najlepsze Kosmiczne Filmy Na Ten Tydzień

01 czerwiec 2020
Najlepsze Kosmiczne Filmy Na Ten Tydzień
Z okazji ostatniego sukcesu Elona Muska...

Misja statku załogowego Crew Dragon osiągnęła połowiczny sukces - astronauci zadokowali w niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kiedy powrócą na ziemię? Na razie nie wiadomo. Na pewno możemy pozazdrościć pilotom najnowszej misji NASA widoków i niezapomnianych przeżyć. Mimo, iż nie była to ich pierwsza misja w kosmosie, to mieli oni swój udział w prawdziwie historycznym momencie - po raz pierwszy w załogową misję zaangażowana była zewnętrzna, prywatna firma, czyli SpaceX należący do Elona Muska. Całą misję można było oglądać za darmo na YouTube.

Z okazji tego historycznego wydarzenia chcemy przedstawić pięć propozycji na wieczór spędzony razem z filmowymi przygodami w kosmosie. Zastrzegamy jednak, że skupimy się na produkcjach skupiających się wokół bardziej realistycznych przygód, niż te znane ze STAR WARS. Zapraszamy!


1. Grawitacja (2013)

Wizualny majstersztyk, który, nie oszukujmy się, trafił do kin tylko po to, żeby można było go obejrzeć w technologii 3D. Mimo to, nawet na dwuwymiarowym telewizorze damy radę poczuć zawroty głowy, jakie odczuwała główna bohaterka grana przez Sandrę Bullock. Wyścig z czasem i kończącym się tlenem oraz niesamowita możliwość poczucia jak wygląda doświadczenie stanu nieważkości czynią z tej pozycji filmowej wyjątkowe przeżycie. Film trwa tylko 90 minut ale to akurat zaleta, bo dzięki tak krótkiemu seansowi twórcy zostali pozbawieni możliwości przedłużania niektórych scen, dzięki czemu przez całą długość trwania tej produkcji możemy odczuć uciekający czas. "Grawitacja" otrzymała też 7 Oscarów. Całkiem nieźle!2. Armageddon (1998)

Przede wszystkim - WOW! Ten film ma już 22 lata! Trzeba przyznać, że czas leci równie szybko co zabójcza asteroida z filmu Michaela Baya. A skoro już jesteśmy przy tej niszczącej sile, to prawdopodobnie świat byłby skazany na zagładę gdyby nie Bruce Willis, jego wierna ekipa zajmująca się odwiertami oraz NASA/USA, które były przygotowane na każdą ewentualność. Jedyną możliwością uratowania naszej jedynej planety jest wysłanie w kosmos dwóch załogowych statków, dokonanie w asteroidzie odwiertu, umieszczenie w nim ładunku nuklearnego i wysadzenie kosmicznej skały, dzięki czemu rozpadnie się ona na dwie części, które ominą ziemię. Napisaliśmy to wszystko "jednym tchem" i pomimo żartów z naszej strony, to film z 1998 naprawdę dobrze się ogląda. Kino rozrywkowe w kosmicznym klimacie pełną gębą. 


3. Apollo 13 (1995)

"Nie podróżuj z Tomem Hanksem" - mamy tu kolejny film na potwierdzenie tej tezy. Tak, Hanks nie raz mógł narzekać na nieudaną podróż. "Apollo 13" to chyba pierwszy z filmów, w których postać grana przez tego znakomitego aktora ma problem z dotarciem do celu. Film oparty jest oczywiście na faktach i ukazuje on losy uczestników lotu, który miał zakończyć się trzecim udanym lądowaniem człowieka na księżycu. Eksplozja zbiornika tlenu niestety uniemożliwiła załodze to zadanie i postawiła ich przed dużo większym problemem - powrót na ziemię. Jak udała im się ta sztuka? Obejrzyjcie film, przekonacie się.4. Pierwszy Człowiek (2018)

Tym razem zapraszamy do statku Apollo 11, czyli pierwszego, który z powodzeniem "umieścił" człowieka na naszym najbliższym kosmicznym sąsiedzie. Historia oparta jest na książce Jamesa R. Hansena First Man: The Life of Neil A. Armstrong i opowiada oczywiście o najważniejszym momencie w życiu Neila Armstronga i o przygotowaniach do niego. Niezliczona ilość wyrzeczeń i wiele długich godzin poświęconych na trening umiejętności pilota ale też przygotowaniu ciała na trudy poruszania się po księżycu. W tytułową rolę "pierwszego człowieka" wcielił się niezastąpiony Ryan Gosling a film zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne.5. W Stronę Słońca (2007)

Przy tej pozycji oddalamy się najdalej od naszej rodzimej planety. Jednocześnie, skłaniamy się też najbardziej w stronę klasycznego Science Fiction ale cóż - wciąż nie są to "Gwiezdne Wojny". Kiedy naukowcy zauważają, że nasze słońce wyraźnie słabnie, Ziemia zamarza a ludzie stają na krawędzi życia i śmierci. Aby poradzić sobie z nadchodzącą zagładą wysłany zostaje statek kosmiczny, który ma zdetonować w pobliżu słońca specjalny ładunek, który ustabilizuje pracę naszej gwiazdy. Całkiem prosty plan, zobaczymy jak będzie w praktyce. Film to prawdziwe arcydzieło audiowizualne, klimatyczna muzyka towarzyszy nam w każdym ważniejszym momencie a kontrast ciemnej przestrzeni kosmicznej i jasnego jak słońce... słońca robią robotę. 

Tagi: film popcorner