Nike Cortez Świętuje 45 Lat Na Rynku - Krótka Historia Modelu

30 maj 2017
Nike Cortez Świętuje 45 Lat Na Rynku - Krótka Historia Modelu

Nike Cortez to jeden z pierwszych butów w historii amerykańskiej marki Nike (pamiętajmy również o takim modelu jak Moon Shoe). Wypadkowa początkowej współpracy Billa Bowermana z japońską marką Asics-Tiger sięgająca 1966 roku, o której nieco więcej dowiecie się tutaj. Początkowo, od 1968 pod nazwą Aztec, pod wpływem roszczeń ze strony konkurencyjnego adidas ewoluował w Corteza i tak już zostało.Swój wielki debiut Cortez miał w 1972 roku przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Monachium, niemal na równi z przekształceniem się marki BRS (Blue Ribbon Sport) w aktualnie funkcjonujący brand Nike.

Pierwsze biegowe buty Nike jako pierwsze w historii łączyły w sobie znacznie lżejszą niż skórzana, nylonowo-zamszową cholewkę postawioną na szczycie piankowej podeszwy. Co ciekawe platforma ta była bardzo wytrzymała. Jej właściwości amortyzacyjne wciąż utrzymywały się nawet po pokonaniu dystansu 2500 mil, co na tamte czasy było wynikiem niemal nie do doścignięcia. Zmniejszenie wagi zapewniało sportowcom lepsze wyniki, co za tym idzie Cortez był jednym z najchętniej i najczęściej wybieranym butem do biegania. Dwa lata po premierze światło dzienne ujrzała wersja damska - Seniorita Cortez. Poniżej załączamy wam kilka archiwalnych skanów z katalogów z najróżniejszymi odmianami tytułowego modelu wraz z datami debiutów. Jest na co popatrzeć.

Od momentu swojego debiutu ta ponadczasowa sylwetka szybko stała się ikoną pop kultury. Po raz pierwszy na ekranach telewizorów pojawiła się już w latach 70. Podczas emisji jednego z odcinków kultowego serialu 'Aniołki Charliego', aniołek Farrah Fawcett miała tego klasyka na nogach. Kolejnym ważnym momentem, w którym niemal pierwszoplanową rolę miał Cortez buł kultowy film 'Forrest Gump' z 1994 roku. Tej sceny chyba nie musimy nikomu przypominać.

W 2013 roku po raz kolejny Cortez pojawił się na ekranach kin. Tym razem w filmie 'Wilk z Wall Street' na nogach samego Leonardo DiCaprio.Co ważne, i o czym warto wspomnieć Cortez jest jedynym butem Nike, który od początku istnienia firmy dalej jest w jej asortymencie. Na przestrzeni tych 45 lat światło dzienne ujrzała niezliczona ilość wersji kolorystycznych jaki i materiałowych. Z naszej strony przybliżymy Wam kilka tych w kolorystyce OG, różniących się jedynie wykończeniem. Sami sprawdźcie jak projektanci radzili sobie z tym tematem.

Cortez Nylon:


Cortez Leather:


Roshe Cortez:


Cortez '72


Cortez Ultra Moire:


Cortez NM:


Tak wielkiego jubileuszu sportowy gigant z Oregonu nie mógł pozostawić bez echa. Na półkach najlepszych sklepów pojawiła się specjalna edycja tego modelu w kolorystyce 'Forrest Gump'. Co ciekawe do butów owiniętych w opisujący najważniejsze wydarzenia z ich 'życia' papier całość dostajemy w specjalne zaprojektowanym pudle w barwach wydania. Według nas warto posiadać tą jubileuszową edycją, ze względu na właśnie te smaczki. W najnowszej kampanii promującej model zobaczycie samą Bellę Hadid.

Buty już teraz kupicie między innymi tutaj czy tutaj.

Nike

Tagi: -