Proponowany post

Oficjalne Zdjęcia Nike SB Dunk Low 'Pink Pig'

27 styczeń 2021
Oficjalne Zdjęcia Nike SB Dunk Low 'Pink Pig'

Jeszcze z końcem listopada ubiegłego roku informowaliśmy Was o nadchodzącej premierze różowych Nike SB Dunk Low 'Pink Pig'. Po tygodniach od jej publikacji wracamy z tematem, bo w sieci pojawiły się ich oficjalne zdjęcia, co zwiastuje nam bliską datę premiery. 

Na wstępie przypomnimy Wam, o co chodzi z tym 'Łowcą Trufli z Zuffenhausen'. Tematem przewodnim tego materiału jest różowe Porshe 917/20 o pieszczotliwym przydomku 'Pink Pig' z 1971 roku. Samochody wyścigowe pamięta się zwykle dlatego, że wygrały jakąś prestiżową imprezę lub poważne mistrzostwa. Są też takie, które nigdy nie osiągnęły wielkich sukcesów sportowych, a prawie każdy, nie tylko ogromny fan motoryzacji po prostu je kojarzy. Do takich maszyn zaliczamy Porsche 917/20. Może na pierwszy rzut oka pojazd ten zaskakuje swoim różowym kolorem lakieru, ale to charakterystyczna przerywana 'podziałka' jest tutaj najważniejsza. Część z Was na pewno kojarzy ze sklepów mięsnych plakaty z podobizną świnki, gdzie przy pomocy właśnie takich oznaczeń określa się podział tuszy wieprzowej. Nadwozie samochodu nie od razu jednak zostało pomalowane tak, jak widzicie i początkowo było zupełnie białe. Oczywiście lakier, to rzecz drugoplanowa i ważniejszą sprawą od samej barwy karoserii jest jej kształt - zwróćcie uwagę na nienaturalnie mały rozstaw kół z przodu. W 1971 roku wraz z francuską firmą SERA Porsche prowadziło badania nad aerodynamiką modeli 917, prowadził się bardzo nieprzewidywalnie i kierowcy  nie chcieli ryzykować jazdy nim. Po serii badań naukowcy zorientowali się, że wokół przednich kół powstają silne wiry, które znacznie zwiększają opór aerodynamiczny, co było istotną sprawą, podczas rywalizacji w wyścigu Le Mans. Pamiętajmy też, że samochody osiągały tam ogromne prędkości. Uznano, że można zmniejszyć zawirowania wokół kół, chowając je głębiej w nadwoziu, przez co auto wygląda, tak dziwnie. W samym Le Mans auto wystartowało z 7. pozycji. Niestety „Różowa Świnka” nie dotarła do mety, a wóz został rozbity po tym, kiedy awarii uległ układ hamulcowy. To był ostatni wyścig dla Porsche 917/20. W późniejszym czasie bolid odrestaurowano i dziś znajduje się w kolekcję wyścigowych samochodów Porsche. Data powstania mówi nam też, że wyścigówka obchodzi w tym roku swoją 40. rocznicę powstania, i aby uczcić to w ciekawych sposób jej malowanie przeniesiono na hype'owe Dunki. Oczywiście, jak to mają designerzy Nike SB w zwyczaju Porsche, nie zostało zapytane o zdanie.


Same buty wykonano przy użyciu gładkiego, różowego zamszu, którego poszczególne elementy podkreślono krwistoczerwoną nicią, nawiązując tym samym do podziałki. Gruby język charakteryzujący Dunki SB wykończono nylonem, a wszytko to postawiono na białej podeszwie z czarnym spodem. Wkładka z systemem Zoom Air zadba o komfort użytkowania i to w zasadzie na tyle.

Sprzedaż butów ruszy już w lutym.

Nike SB Dunk Low “Pink Pig”
Data premiery: Luty 2021
Kod: CV1655-600
Kolor: Atomic Pink/University Red/White/Atomic Pink