Proponowany post

Oto Wszystkie Supreme 'Photo Tee' Jakie Do Tej Pory Powstały

06 luty 2019
Oto Wszystkie Supreme 'Photo Tee' Jakie Do Tej Pory Powstały

Supreme to marka, która od momentu swoje powstania w 1994 roku ( tak w tym roku Supreme obchodzi 25. rocznicę powstania ) konsekwentnie idzie obraną ścieżką. Aktualnie ich klasyczne, proste, podłużne logo jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. W tym momencie brand ten dysponuje 11 sklepami stacjonarnymi, gdzie aż 6 znajduje się w Japonii. Jako ciekawostkę należy również wspomnieć, że w październiku 2016 roku właściciel marki, James Jebbia sprzedał około 50% udziałów grupie The Carlyle Group za zawrotną kwotę 500 milionów zielonych. Nie o tym jednak chcieliśmy dziś pogadać. 

W tym miejscu chcielibyśmy bliżej przyjrzeć się chyba najbardziej kojarzoną z marką serią koszulek potocznie nazywanych 'Photo Tee', kojarzycie prawda? Na przestrzeni tych wielu lat, od kiedy Supreme jest na rynku, brand ten współpracował z wieloma 'gwiazdami' świata muzyki, sztuki, sportu, filmu, sztuki oraz oczywiście skateboardingu, a jak się pewnie domyślacie Sup ma aktualnie taką moc, że mógłby działać z kim chce, ale czy chce z każdym? No właśnie. Zobaczmy, kto ze światowych sław pojawiał się na froncie bawełnianych koszulek średniej jakości od pewnego momentu otwierających każdy z sezonów.

2005 Raekwon

Pierwszy tees z wizerunkiem Corey'a Woods'a bliżej nam znanego z jego przydomku artystycznego Raekwon - założycielem grupy Wu Tang Clan zadebiutował w 2005 roku. Na fotografii prócz dwóch mężczyzn ( drugi jest ochroniarzem Raekwona ) widnieje pluszak Elmo w akompaniamencie karabinu UZI. Autorem zdjęcia jest Kenneth Cappello, który w późniejszym czasie również miał przyjemność współpracować z Supreme. Wtedy jeszcze Sup nie miał sklepu internetowego, a koszulka wraz z naklejką do sprzedaży trafiła bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi, taki 'secret drop' jedynie w sklepach w NYC, LA oraz Japonii. Początkowo koszulki sprzedawały się naprawdę dobrze. Następnie prawnicy 'Ulicy Sezamkowej' nakazali wycofanie jej z oferty przez bezpośredni kontakt wizerunku Elmo z bronią palną, co nie kojarzyło się dobrze.

2006 Dipset

Rok później marka idzie za ciosem i wypuszcza kolejny tees z wizerunkiem kultowej grupy hip-hopowej, a konkretniej The Diplomats znanych również jako Dipset z Harlemu. Na froncie koszulki znajdziemy dwie postacie ubrane w kultowy, biały tees z krwistoczerwonym bogo na klatce piersiowej, a są nimi Julez Santana oraz Jim Jones. Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że chłopaki z Dipset do samego końca tak naprawdę nie wiedzieli, czym jest 'Supreme'. Pewnego pięknego dnia zadzwonił telefon. Chłopak, z którym rozmawiali, zaproponował im zrobienie koszulki, na której mieliby widnieć. 'Mieli czek, mieli gotówkę. Ja lubię gotówkę' powiedział Jim i tak przeszli do działania. Zdjęcie kosztowało Supreme 14k $ płatne z góry. Za fotografię ponownie odpowiedzialny był Cenneth Cappello.

2007 Mike Tyson

Po dwóch rapowych 'kąskach' Supreme postanowiło poszerzyć swoje horyzonty. Urodzony na Brooklynie Mike Tyson jest trzecim nowojorczykiem na koszulkach rodzimej marki. Bokser Malik Abdul Aziz w latach 86-90 był niekwestionowany mistrzem świata wagi ciężkiej słynącym z nokautującego ciosu. To on w 1997 roku w pamiętnej walce z Evanderem Holyfieldem odgryzł mu fragment ucha, co zakończyło się dyskwalifikacją. Podczas bardzo napiętej sesji, z braku czasu pięściarza wszytko odbyło się w pokoju hotelowym w Las Vegas oraz kasynie nie obyło się bez fali przekleństw, oraz gróźb w stronę asystentów fotografa Cenneth'a Cappello. Finalnie zdjęcie 'wyszło, jak wyszło', a ze względu na brak typowo portretowej pozy uważane jest za jedno z najlepszych w historii koszulek Supreme.

2007 Tera Patrick

W tym momencie obrana jak do tej pory koncepcja nieco się zmienia, a wygląd nadruku na koszulce odbiega od jak do tej pory funkcjonujących standardów. Po popołudniu spędzonym w hotelowej łazience, fotograf Kenneth Cappello wraz z gwiazdą filmów dla dorosłych Terra Patrick powstała seria gorących zdjęć. Na koszulce znalazła się Terra otoczona odręcznym napisem 'Je t’aime Supreme'. W ramach ciekawostki możemy powiedzieć, że powstał też i dugi wariant. Pierwszy dostępny była ogólnie, natomiast drugi wraz z albumem promującym 'Supreme Book Vol. 3' trafił tylko i wyłącznie na rynek azjatycki. 

2008 KermitW tym momencie przechodzimy chyba do najbardziej pożądanej, a co za tym idzie hajpowej koszulki z serii 'Photo tee'. Mowa tutaj oczywiście o zielonej żabie Kermit z telewizyjnego programu 'Muppet Show' oraz 'Ulica Sezamkowa', która powstała w 1995 roku. Maskotkę ze skrawka zielonego materiału oraz dwóch piłeczek pingpongowych stworzył Jim Henson. Tym razem obowiązki fotografa przejął kontrowersyjny Terry Richardson. Koszulka, którą maskotka ma na sobie oczywiście powstała specjalnie na potrzeby sesji, w której udział brali również udział pracownicy nowojorskiego sklepu Ty oraz Pryce. Do sprzedaży wraz z koszulką trafił również plakat oraz wyprodukowana przez japońską markę Medicom Toy Co figurka. Nie zapomniano też o deckach czy naklejkach.

2009 Lou ReedKolejny muzyk na froncie koszulki Supreme. Tym razem nowojorski brand stawia na urodzonego 2 marca 1942 roku na Brooklynie w Nowym Jorku Lou Reed'a. Amerykański wokalista rockowy, gitarzysta oraz autor tekstów żydowskiego pochodzenia miał na sobie czarną koszulkę z czarnym Bogo ( do tej pory zawsze była biała z czerwonym ), ciemne okulary oraz charakterystycznie złożone ręce. Mimo swojego buntowniczego, świetnie wpisującego się w klimat Supreme wizerunku, wśród młodszego pokolenia kampania z Lou Reed'em spotkała się z krytyką. Niestety w 2013 roku, a dokładnie w październiku pomimo przeszczepu wątroby kilka miesięcy wcześniej artysta zmarł. 

2010 Lee 'Scratch' Perry'Lee „Scratch” Perry, właśc. Rainford Hugh Perry – jamajski producent muzyczny, kompozytor, dubmaster, autor tekstów, obok Kinga Tubby'ego twórca i kreator stylu dub' - to właśnie on stał się kolejnym bohaterem kultowej koszulki. Tym razem autorką zdjęcia Shaniqwa Jarvis. Sama fotografia powstała w studio 'Secret Laboratory' w Szwajcarii. W ramach tej współpracy prócz innego niż wszystkie, okraszonego ręcznym pismem Lee photo tee powstał również drugi tees z jego autorskim rysunkiem. 

2011 ProdigyW czerwcu 2011 roku, trzy miesiące po wyjściu z więzienia Prodigy był już twarzą wiosenno-letniego sezony Supreme SS11. Chcąc zachować klimat z okładki albumu H.N.I.C Prodigy na zdjęciu pozuje przy graffiti z panoramą mostu Ed Koch Queensboro Bridge. Wokół fotografii znajdziecie kilka najważniejszych cytatów i ksywek artysty. 20 czerwca 2017 roku z powodu udławienia jajkiem artysta zmarł. Rok później Supreme wypuściło jeszcze jeden tees z podobizną artysty.

2012 Kate Moss

Tutaj możemy Was zaskoczyć. 2012 rok, to nie pierwszy raz, kiedy Supreme nawiązuje współpracę z Kate Moss. Nieoficjalnie brytyjska modelka oraz projektanta mody po raz pierwszy na tisach Sup'a pojawiła się w 2004 roku w ramach 10. urodzin sklepu w NYC. Wtedy, pod postacią sporego rozmiaru grafiki, w białym bikini i krwistoczerwonym logo w dolnej części trafiła na koszulki. Dwa lata później, w sezonie SS16 do sprzedaży trafił tees z małą grafiką i odciskiem ust Kate. W 2008 roku przyszła pora na kolejne świętowanie. Z okazji 10. rocznicy otwarcia sklepu w Daikanyama w Japonii wspólnie z KAWS'em, a właściwie jego marką Oryginal Fake stworzyli kolejny tees. Wracając jednak do sedna sprawy, w 2012 roku ulice miast ponownie pokryte zostały plakatami zwiastującymi kolejną kolekcję nowojorskiej marki, tym razem w pełni oficjalną. Na widniejącej na koszule fotografii Kate ma na sobie oczywiście czerwone Bogo na białym tle, futro w cętki, a w ręku trzyma tlącego się przy filtrze papierosa. Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej kultowych projektów, za którym stoi brytyjski fotograf Alasdair McLellan.

2012 Three 6 MafiaW 2012 roku w sprzedaży pojawiły się dwie koszulki 'Photo Tee'. Pierwszym była wyżej wspomniana Kate Moss, a w sezonie FW12 Three 6 Mafia, a Supreme po raz kolejny zaskoczyło. Na froncie koszulki widniało nie jedno, a dwa oddzielne zdjęcia przedstawiające Dj Paula oraz Juicy J. Był to też pierwszy tees z wizerunkiem raperów niepochodzących stricte z Nowego Jorku. Pod fotografią widnieje odręczny napis '666 Mafia Kings of Memphis'.

2013 Shane MacGowanSezon jesień/zima 2013 roku rozpoczynamy małą wycieczką i to dosłownie. Od 2010 roku współpracująca z Supreme fotograf Shaniqwa Jarvis, aby doprowadzić kolejny projekt do skutku, wysłana została do Irlandii. W stolicy, Dublinie czekał na nią sam Shane MacGowan, urodzony 25 grudnia 1957 roku wokalista i muzyk grupy The Pogues. Sesja przebiegła bez najmniejszych problemów. Jak wspomina sama Jarvis, podczas niej zdążyła się najeść, upić, a Shane zaśpiewał jej numer R. Kelly 'Remix to Ignition'. Czy można chcieć czegoś więcej? Jeżeli chodzi o samą koszulkę, to jest to pierwszy i jak do tej pory ostatni tees w monochromatycznej kolorystyce samego portretu. Ciekawe czemu? Tego nie wiemy. Aha, tutaj też należy wspomnieć, że w ramach tej współpracy powstał też klip wideo, który załączymy Wam poniżej.2015 Neil YoungW 2014 roku Supreme wypuściło kilka koszulek z podobiznami KRS-1, Harolda Huntera, Kennedy'ego oraz Siouxsie Sioux, ale żadna z nich nie zaliczała się do opisywanych tutaj 'Photo Tee'. Rok później na ulicach miast po raz kolejny pojawiły się plakaty. Tym razem z wizerunkiem Neil Percival Young'a  – kanadyjskiego gitarzysty, wokalisty i kompozytor rockowego. Wszyscy byli zaskoczeni. To tylko pokazało, że nowojorska marka Supreme oddaje szacunek nie tylko ludziom lubianym w kręgach młodzieży, ale i starszych odbiorców. Tak samo było sześć lat temu w przypadku Lou Reeda. 

2016 MorrisseyZa tym projektem kryje się naprawdę ciekawa historia. Zacznijmy jednak od początku. W 2016 roku ulice wielkich miast po raz kolejny pokrywają się plakatami, na których w kultowym Bogo stoi zamyślony Morrissey, lider nieistniejącego już zespołu The Smiths. Przez wielu uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów w historii, ale do sedna. W 2015 roku wziął on udział w sesji zdjęciowej dla nowojorskiej marki, za którą odpowiedzialny był Therry Richardson. Artyście jednak nie spodobało się wybrane przez Sup zdjęcie. W ramach 'poprawki' zaproponował on inną fotografię, którą de facto zrobił sobie sam. Ekipa była asertywna i w zamian poprosiła o wybranie innej foty z pakietu zrobionych wcześniej lub zwrot gaży. Pozostało to bez odpowiedzi, a koszulka trafiła do sprzedaży. Chwilę po tym Morrissey wydał oświadczenie, o tym, że po ich współpracy z siecią restauracji White Castle nie chce mieć nic z nimi wspólnego. Przez to, że Morrisey jest wegetarianinem i jest to dla niego problem natury etnicznej. 

2016 Gucci ManeTym razem zaczniemy trochę z innej strony. Wszytko, tak naprawdę zaczęło się od reżysera filmu 'Kids' z 1995 roku - Harmony Korine, który już część z Was kojarzyć może z jednego z kolaboracyjnych projektów Supreme. Co ciekawsze w filmie mieli okazję zagrać pracownicy sklepu przy Lafayette Street. W 2012 reżyser rozpoczął pracę nad filmem 'Spring Brakers', w którym jedną z rolę Archie zagrał sam Gucci Mane. Duet ten nawiązał kontakt, a kontakty przerodziły się w czyny. W 2016 roku światło dzienne ujrzał wyreżyserowany przez Korine klip promujący współpracę na linii Gucci Mane x Supreme. Ze względu na małe komplikacje i debaty na temat podpisu artysty na zdjęciu premiera odbyła się 4 miesiące później. 

2017 Nas
O pojawieniu się Nasir bin Olu Dara Jones'a aka NAS'a, kultowego amerykańskiego rapera na froncie koszulki Supreme mówiło się od 2013 roku. Plotki potwierdziły się dopiero 4 lata później, a w sezonie FW17 stało się to faktem. Koszulka dostępna była w ośmiu kolorach do wyboru i jak się pewnie domyślacie, wszystkie zniknęły ze sklepu internetowego w ułamku sekundy. To właśnie nią otwierany był jesienno-zimowy sezon tego roku.

Dzięki, za dotrwanie do końca tego artykułu, mamy nadzieję, że Wam się podobało. Przy okazji możemy zaprosić Was do sprawdzenia wpisu pod tytułem: 'Wszystkie Kolaboracyjne Projekty Nike x Supreme 2002-2016'


Tagi: supreme,