Poznaj Najrzadsze, Najbardziej Pożądane, Najciekawsze I Najdroższe Nike Dunk W Historii

11 maj 2020
Poznaj Najrzadsze, Najbardziej Pożądane, Najciekawsze I Najdroższe Nike Dunk W Historii

W końcu musiało to nastąpić! Patrząc na rosnące zainteresowanie modelem Nike Dunk, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najrzadsze, najbardziej pożądane, najciekawsze i co za tym idzie najdroższe według nas wersje tej przeżywającej drugą młodość sylwetki. Zanim przejdziemy do samej prezentacji, po krótce opowiemy Wam historię powstania Dunków. 

Nike Dunk High na rynku zadebiutował w 1985 roku i był modelem butów dedykowanym stricte do gry w kosza, a jego twórcą jest Peter Moore, ten sam gość, który stworzył Air Jordan 1. Dunki powstały z chęci połączenia najlepszych cech właśnie AJ1 oraz wyróżniających się ogromnym logo na pięcie Terminator'ów (nie, buty nie mają niczego wspólnego z filmem o tym samym tytule), finalnie mając dać nam jeszcze lepszy, komplety produkt. W momencie premiery, Dunki były to oficjalne buty sportowe w barwach siedmiu szkół, z którymi sportowa marka z Portland wcześniej podpisała umowę. W ich skład wchodziły między innymi University of Michigan, University of Kentucky, University of Iowa, Georgetown, Syracuse, St. John's i UNLV, a cała paczka nosiła wtedy nazwę 'Be True To Your School'. Poniżej podrzucamy Wam zdjęcie wszystkich z nich, ale żeby Was nie zmyliło, w lewym dolnym roku macie inny model buta, a dokładnie wyżej przytoczony Nike Terminator, który choć podobny, to Dunkiem nie jest.

Po swoim debiucie, na rynku model ten pozostał tak naprawdę tylko przez chwilę i z racji pojawienia się konkurencyjnej linii Air Jordan oraz jej ciągłej ewolucji, Dunk naturalnie został przez nią wyparty. Buty po jakimś czasie zniknęły ze sklepowych półek, a Nike na ich pierwszą re-edycję zdecydowało się dopiero w 1998 roku, która zachwyca jakością użytych do produkcji materiałów i to właśnie tamto wydanie uważane jest za najlepsze w historii.


Po pewnym czasie buty te przedarły się na street, gdzie pokochali je między innymi skejci. Płaska, świetnie trzymająca się deski podeszwa oraz pancerna, skórzana cholewka sprawiły, że  w 2002 roku dzięki Sandy Bodeckerowi Dunki weszły do linii Nike SB, gdzie goszczą do dziś. Buty z tej serii charakteryzują się napompowanym, masywniejszym językiem mającym chronić nas przed uszkodzeniami powstałymi podczas niesklejonego triku. Początkowo w sprzedaży dostępne były w czterech kolorach, po jednym dla każdego zawodnika zespołu SB: Richarda Muldera , Reesea Forbesa, Gino Iannuccia i Dannegi Supa.  Z racji tego, że sporo będzie tutaj pozycji z linii SB, musicie to wiedzieć. 


No dobra, to szybki wstęp mamy już za sobą, więc przejdźmy do sedna sprawy. Standardowo, aby nie faworyzować żadnego z wydań, kolejność przedstawianych par jest zupełnie przypadkowa, a to Wy w sekcji komentarzy poniżej możecie dać nam znać, która z zaprezentowanych wersji jest dla Was najlepsza, która najbardziej Was zaskoczyła, która nie powinna się tutaj znaleźć, a może, której w zestawieniu zupełnie zabrakło. 

1. Futura x Nike SB Dunk High 'FLOM' - 2005 rok

Ok, to zacznijmy może z grubej rury. Widoczne tutaj Nike SB Dunk High 'FLOM' aka 'For Love Or Money' zaprojektowane zostały we współpracy z uznanym artystą ulicznym, grafficiarzem Futura2000 z okazji otwarcia jego flagowego sklepu w japońskim mieście Fukoka w 2005 roku. Co ciekawe, buty nigdy nie trafiły do sprzedaży, a złożone zostały w ręce przyjaciół oraz rodziny Futury. Jedynie trzy z 24 wyprodukowanych par rozlosowane zostały pomiędzy tych, którzy przybyli na otwarcie sklepu. Dunk ten czerpie inspirację z zepsutej natury ówczesnej społeczności, a Futura tym wydaniem chciał zadać nam pytanie: „Czy jesteś zaangażowany w to, co robisz, bo jesteś pasjonatem? Czy może chodzi Ci tylko o zarabianie pieniędzy na rynku wtórnym? ” Futura, chciał zwrócić uwagę na to, co zaczęło się dziać w kulturze sneakerów. Same buty charakteryzuje cholewka, którą pokrywa print w banknoty różnych walut z całego świata, a na języku widnieje tag Futura. Całość przełamano brązowym nubukiem i białymi dodatkami, takimi jak Swoosh, sznurówki czy skrót 'FL' naniesiony na panel boczny. Należy również wspomnieć, że ceny tego wydania na rynku wtórnym oscylują w granicach 20.000$. Dodatkowo artysta stworzył deskorolkę z identycznymi grafikami. 

2. Nike SB Dunk High 'Iron Maiden' F&F - 2006 rok

Przed Wami kolejne ultra rzadkie wydanie bohatera tego wpisu. W 2006 roku Nike SB wypuściło, a w zasadzie podarowało rodzinie, przyjaciołom oraz członkom brytyjskiego zespołu Iron Maiden specjalną wersję wysokich Dunk High. Model ten charakteryzuje 'zremasterowana' grafika przedstawiająca postać Eddiego autorstwa artysty Dereka Riggsa, która zdobi cały środkowy panel boczny niemal zupełnie czarnych butów. Aby niczym nie zaburzyć tego działa, naniesiony na niego Swoosh postanowiono wyciąć z kawałka przeźroczystego materiału, a na tyle krwistoczerwoną nicią wyhaftowano logo rewolucyjnie brzmiącej, metalowej formacji. Jeżeli chodzi o ceny na rynku wtórnym, to aktualnie na StockX za Nike SB Dunk High 'Iron Maiden' w rozmiarze 9us trzeba zapłacić ponad 54.000$!3. Nike Dunk City Series - 'London', 'Paris', 'Tokyo', NYC'

Na przełomie 2004 i 2005 roku Nike serwuje nam kolejną petardę, którą jest 'Dunk City Series', w którego skład wchodzą cztery reprezentujące inne miasto kolorystyki modelu Dunk SB Low: Londyn, Paryż, Tokio oraz Nowy Jork. Z racji tego, że każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa, każdej z osobna poświęcimy kilka linijek tekstu.

Nike SB Dunk Low 'London'

Nike SB Dunk Low 'London'
w sprzedaży pojawić miała się w styczniu 2004 roku w ramach anulowanej wystawy 'White Dunk: Evolution of a Icon'. Buty do sprzedaży w ograniczonej do 202 wyprodukowanych par ilości trafiły nieco później i dostępne były tylko i wyłącznie w Foot Patrol London. Sam but inspirowany jest mglistym klimatem stolicy Wielkiej Brytanii, a niebieski akcent na tyle cholewki odnosi się do przecinającej Londyn rzeki TamizyNike SB Dunk Low 'Paris'

Kolorystyka 'Paris', to istne dzieło sztuki i to dosłownie. Buty, analogicznie do wersji odnoszącej się do Londynu powstały w ultra limitowanej ilości 202 wyprodukowanych par. To jednak one są najbardziej niesamowite z całej czwórki, a każda para jest unikatowa i na 100% nie ma takiej drugiej. Wszystko to, za sprawą kolorowej grafiki, którą wycięto z reprodukcji płótna francuskiego malarza Bernarda Buffeta i przeniesiono bezpośrednio na część cholewki. Buty początkowo również zadebiutować miały podczas przemieszczającej się wystawy 'White Dunk: Evoluvion of a Icon', ale z racji problemów z ilością chętnych premiera nie doszła do skutku. Jakiś czas temu na naszym Instagramie informowaliśmy Was, że pewien kolekcjoner z Japonii podczas targów SneakerCon OSAKA, za parę Nike SB Dunk Low 'Paris' zapłacił równowartość około 70.000zł!

\


Nike SB Dunk Low 'Tokyo'

Najbardziej spokojną, co zupełnie nie oznacza, że najgorszą kolorystyką Dunków z paczki City Series jest wydanie odnoszące się do prywatnie uwielbianej przez nas stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli Tokio. Raz jeszcze wszystko kręci się wokół 202 wyprodukowanych par, ale tym razem jak przystało na ułożonych japończyków, premiera na zasadzie raffle odbyła się bezproblemowo. To, co wyróżniało to wydanie, to potężna ascetyczność. Osoby odpowiedzialne za wygląd Nike SB Dunk Low 'Tokio', do tego stopnia postanowili uprościć bryłę butów, że języka usunęli metkę z oznaczeniem, a na tyle nie znajdziecie logo Nike. Buty to najprawdziwsze 'czyste płótno', z którego de facto zostały wykonane.Nike SB Dunk 'NYC' aka 'Pigeons'

Na koniec zostawiliśmy sobie parę butów, wokół której premiery powstał największy szum. Do stworzenia nowojorskiej kolorystyki Nike SB Dunk Low zaproszony został Jeff Staple, właściciel marki Staple Pigeon, bo to właśnie do wszechobecnych w tym mieście gołębi nawiązują buty. W 2005 r. szum wokół Dunków SB był już naprawdę spory, ale zbladł w porównaniu z tym, co nastąpiło później. W lutym linia SB przygotowuje się do wypuszczenie jednej z najsłynniejszych kolorystyk butów w swojej historii, czyli tak zwanych 'gołębi'. Zanim jednak do tego doszło, kiedy z prędkością światła zaczęły rozchodzić się wieści, że 'Pigeony' dotarły już do ​​Reed Space - zamkniętego concept store marki Staple, w nowojorskiej dzielnicy Lower East Side - Jeff ,natychmiast zaczął odbierać połączenia z pytaniami o premierę. Po tym, jak wiadomości o zbliżającym się release trafiły do sieci, rozpętało się istne piekło, a obozowiska sneakerheadów i bandytów szukających łatwego zarobku pojawiły się na miejscu na cztery dni przed ich debiutem. Pamiętajcie, że był to luty, więc pogoda nie należała do najlepszych. W dniu premiery nie obyło się bez interwencji NYPD, gdzie finalnie doszło do starcia pomiędzy oczekującymi a policją, która podczas kamperki skonfiskowała nawet broń mającą posłużyć do kradzieży butów słabszym w celu szybkiego zarobku. Zadyma była tak duża, że 'dzieciaki' chętne zdobyć buty czekały w taksówkach, a sprzedaż w celach bezpieczeństwa przeniosła się na tyły sklepu.  Wydarzenie to pojawiło się w wiadomościach CBS i nagle kultura sneakerów znalazła się w centrum uwagi całego kraju, a Dunki SB zyskały jeszcze większą popularność.


4. UNDEFEATED x Nike Dunk Low Premium Hyperstrike 'Splatter' - 2002 rok

W 2002 roku na rynku zadebiutowały dwie kolorystyki Nike Dunk Low Premium o przydomku 'Splatter'. Szaro-biały wariant z bordowym Swooshem dedykowany był dla mężczyzn, natomiast różowy z jasnymi akcentami dla kobiet. W tym samym czasie Nike SB chcąc jeszcze bardziej rozpalić hype na Dunki, nawiązało współpracę z wywodzącą się z Los Angeles marką UNDEFEATED. Ich projekt UNDEFEATED x Nike Dunk Low Premium z  elektryzującym dopiskiem  Hyperstrike nigdy nie doszedł jednak do skutku, a wyprodukowane w ilości 24 par buty rozdane zostały rodzinie i przyjaciołom streetwearowego brandu. 


5. Nike SB Dunk Low 'What The Dunk' - 2007 rok

Na piątym miejscu nie mogło zabraknąć chyba najbardziej szalonej wersji Dunków ever, a mianowicie zaprojektowanych przez Jamesa Arizumiego Nike SB Dunk Low 'What The Dunk'. But ten powstał z okazji pięciolecia 'powstania' Dunków SB, a ich szalona kolorystyka to połączenie cech z 31 najlepszych kolaboracyjnych projektów na bazie tej sylwetki, a 'What' stanowi 32. Z łatwością możemy się tutaj doszukać odniesień do takich perełek jak 'Supreme', 'Raygun', paczki 'Hemp', 'Cali', elementów zaczerpniętych z serii 'Medicom', 'Carhartt'ów', wyżej wspomnianych 'Pigeon', 'Huf', 'Avengers', 'Shanghai' czy 'Tiffany'. Mówi się też, że powstało ich jedynie 300 par, których aktualne ceny na rynku wtórnym jeżą włos na głowie, zresztą sprawdźcie sami (klik).


6. Nike Dunk SB 'Freddy vs. Jason' Pack - 2007 rok

Z tym projektem wiąże się ciekawa historia. W 2003 roku na ekranach srebrnych ekranów zadebiutował kultowy już horror 'Fredy vs Jason', który jest crossoverem dwóch dreszczowców amerykańskiego kina z lat 80. Główne role odgrywają tutaj Freddy Krueger z 'Ulicy Wiązów' oraz Jason Voorhees z 'Piątku Trzynastego'. Po czterech latach od premiery filmu ekipa Nike SB postanowiła przypomnieć nam o walce tego mrocznego duetu. Z tej okazji powstał 'Horror Pack' obejmujący dwie wersje modelu Dunk. Wysoki, utrzymany w czerwono-czarno-białej kolorystyce kicks to nawiązanie do Jasona, a dokładniej do jednego z jego oręży, hokejowej maski wiecznie ubrudzonej krwią swoich ofiar. Tej kolorystyki powstało również 24 pary, ale w niskiej wersji, która nigdy nie została wydana. Wersja niska to oczywiście Freddy. Mówiąc na początku, że za tym projektem wiąże się ciekawa historia, konkretnie chodziło nam o te buty. Mówi się, że ubranych w charakterystyczny, pasiasty sweterek z poplamioną skórą nawiązującą do spalonej twarzy bohatera butów powstało około 30 par! Niby nic w tym dziwnego, bo zdarzały się projekty, których finalnie było jeszcze mniej, ale... no właśnie. Przed premierą butów Nike nie uzyskało zgody do praw na wykorzystanie wizerunku Freddy'ego w swoim projekcie, a buty nigdy nie doczekały się swojej oficjalnej premiery, przez co spora część butów nie ma nawet dedykowanego pudełka, a każda z par w rękach kolekcjonerów miała być spalona. O tyle, o ile wysokie Dunki możecie jeszcze normalnie kupić, to z niskimi nie jest tak łatwo. O ile nam wiadomo, jedyną para tych butów w naszym kraju należy do air_maestro, czego mu gratulujemy!


7. UNDEFEATED x Nike Dunk High 'OG Ballistic' Hyperstrike - 2002 rok

Rok 2002, to czas, kiedy ekipa stacjonującego w Los Angeles butiku/marki UNDEFEATED pracuje nie nad jedną, a nad dwiema kolorystykami modelu Dunk. O wersji 'Splatter', która nigdy nie trafiła do sprzedaży, mówiliśmy już wyżej, a teraz nieco bliżej przyjrzymy się UNDEFEATED x Nike Dunk High 'OG Ballistic' Hyperstrike. Jak już sama nazwa, a dokładnie słowo 'Hyperstrike' podpowiada, buty wyprodukowane zostały w ultra limitowanej ilości, niestety nie znamy dokładnej liczby. Kolorystycznie buty utrzymane są w klasycznym, militarnym stylu, a upper wykonany został z połączenia ciemno-oliwkowej skóry o subtelnym, pasiastym wzorze z tytułowym, balistycznym nylonem. Znakiem rozpoznawczym tego wydania jest haftowane czarną nicią logo UNDFTD na pięcie. Co ciekawe, buty w 2013 roku doczekały się swojej re-edycji, przez co, za OG'sy aktualnie trzeba zapłacić około 30 tys. złotych.

8.  Diamond Supply Co. x Nike SB Low 'Tiffany' - 2005 rok

Przed Wami kolejna kultowa kolorystyka modelu Nike SB Dunk Low, której nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Tytułowe Diamond Supply Co. x Nike SB Low 'Tiffany', to część serii 'Team Manager Series'. Część z Was zastanawia się pewnie, co to było to 'TMS'? Już śpieszymy Wam z wyjaśnieniami. 'Team Manager Series', to kolejna odsłona projektu 'Colors By', w którym Zespół Nike SB nawiązywał do zawodowych skaterów, a także rzeczy i ludzi, które wpłynęły na ich życie. Tym razem połączono siły z pracownikami najróżniejszych marek ze szczebla kierowniczego w firmie i poproszono ich, aby stworzyli projekty butów, które następnie reklamowali skaterzy. Mickey Reyes postawił na Blazer High, Tony Heitz – FC, Hunter Muraira – Team Edition, Robbie Jeffers – Dunk Low, a Nick Tershay, założyciel Diamond Supply Co. wziął na warsztat buty, które później zyskały największą popularność z całej serii. Autor postanowił przenieść flagowe kolory luksusowej marki Tiffany & Co, z pięknym odcieniem morskiego (kolor ten jest również znakiem rozpoznawczym Diamond Suppy Co.) na czele na Dunki. Żeby jeszcze bardziej podkreślić ich wyjątkowość, część cholewki pokrywa czarna skóra imitująca krokodyla dodając im jeszcze więcej luksusu, a wszytko wykończono srebrnym Swooshem. W 2014 roku model ten doczekał się wysokiego odpowiednika, które de facto dostać można było w Polsce.

9. Stüssy x Nike SB Dunk Low 'Cherry' - 2005 rok

Prócz wyżej wspomnianych Diamond Supply Co. x Nike SB Low 'Tiffany' w ramach 'Team Manager Series' w 2005 roku debiutowała jeszcze jedna kolorystyka modelu Dunk Low. Za naszym zdaniem równie świetne, a może nawet i lepsze Stüssy x Nike SB Dunk Low 'Cherry' odpowiedzialny jest Robbie Jeffers, który projektując je, nawiązał do neapolitańskich lodów. Skórzany upper zabarwiono więc na trzy kolory, beż odnoszący się do wanilii, pastelowy róż do truskawki oraz czekoladowy brąz, a na szczycie języka znajdziecie wisienkę, zdobiącą ten 'pucharek'.  Kropką nad i jest grafika z wafelkową strukturą na wkładkach. Aktualnie za to wydanie średnio trzeba zapłacić około 2.500$.


10. Nike Dunk High LE 'WU-TANG' - 1999 rok

Aktualnie patrzycie na jedną z najbardziej pożądanych oraz tajemniczych wersji modelu Nike Dunk, wokół których zaczęły się rodzić legendy. W 1999 roku światło dzienne ujrzały Nike Dunk High LE 'WU-TANG' , których prawdopodobnie powstało jedynie 36 wyprodukowanych par, chociaż to nigdy nie zostało w żaden sposób potwierdzone. Krążą również plotki, że buty pojawiły się w sprzedaży, a nie tylko zostały rozdane członkom WU-TANG Clanu oraz ich rodzinie i przyjaciołom. Aktualnie za żółto-czarne Dunki z haftowanym logo formacji na pięcie, na rynku wtórnym zapłacić trzeba co najmniej 15.000$, a ile w ogóle są aktualnie dostępne, bowiem posiadacze tego wydania niechętnie się z nim rozstają. 


11. Katsuya Terada x Nike Dunk Low 2003 rok

Na przełomie 2003/2004 roku Nike wystartowało z wystawą zatytułowaną 'White Dunk'. Z tej też okazji japoński ilustrator Katsuya Tereda zaproszony został do zaprojektowania własnej wersji tego modelu, który de facto z kolorem białym nie ma nic wspólnego. Krwistoczerwono-pomarańczowa cholewka wykonana między innymi z połyskującej skóry typu patent leather oraz świetnej jakości delikatnego zamszu i nylonu na języku naprawdę wpada w oko. To, co jednak najważniejsze to, to, że butów powstało jedynie 12 wyprodukowanych par. Aktualnie na StockX jeden ze sprzedawców wycenił swoją zupełnie nową parę na prawie 32.000$.12. Supreme x Nike SB Dunk Low Pro - 2002 rok

Chcąc nie chcąc w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć kolaboracyjnego projektu pomiędzy Nike SB, a nowojorską marką Supreme. Przedsięwzięcie to jest o tyle ważne, ponieważ dwie kolorystyki tytułowych Supreme x Nike SB Dunk Low Pro były pierwszymi w historii kolaboracyjnymi Dunkami SB ever i to właśnie od nich wszystko się zaczęło. Buty są również o tyle ciekawe, bowiem jednocześnie jest to pierwszy but, który dostąpił zaszczytu pokrycia się 'Elephant Printem' który do tej pory zarezerwowany był tylko i wyłącznie dla Air Jordan 3. Po tylu latach od premiery, buty te dalej są dla wielu kolekcjonerów nie lada gratką, ponieważ czarno-szarych, inspirowanych 'Black Cementami' Dunków powstało jedynie 750 par, a autorskich,  jasnych tylko 500. Buty sprzedawano tylko i wyłącznie w Tokio i Nowym Jorku.


13. Nike SB Dunk High 'Unlucky' & 'Lucky' - 2004 rok

Miejsce trzynaste zarezerwowaliśmy dla Nike SB Dunk High w wersji 'Unlucky' oraz 'Lucky, za których wygląd odpowiedzialny jest niejaki Liam Sean Martin. Buty na rynku debiutowały jednocześnie w lipcu 2004 roku. Czarne, 'pechowe' sneakersy z charakterystyczną '13' haftowaną na froncie cholewki wyprodukowano jedynie w ilości 1300 par, natomiast złotych '7' powstało 777 i to właśnie z tego powodu te drugie są zdecydowanie bardziej pożądane. 14. Nike SB Dunk Low 'UNKLE' - 2006 rok

Przed Wami kolejne ultra rzadkie wydanie modelu Dunk SB, które nigdy nie trafiło do sprzedaży. Buty stworzone zostały specjalnie dla założyciela zespołu UNKLE oraz wytwórni Mo'WaxJamesa Lavelle'a oraz jego najbliższych. Podkreślmy tutaj słowo 'najbliższych', ponieważ mówi się, że Nike SB Dunk Low 'UNKLE' wyprodukowano jedynie 5 par. Przy okazji musimy również dodać, że do oficjalnej sprzedaży trafiła wysoka, diametralnie różniąca się wyglądem wersja Dunków, przy których projektowaniu raz jeszcze brał udział Futura2000.


15. Huf x Nike Sb Dunk High - 2004 rok

Jeżeli chodzi o największe streetwearowe marki, to nie tylko Stussy, Supreme czy UNDEFEATED miały przyjemność nawiązać współpracę z Nike i zaprojektować własną kolorystkę ponadczasowych Dunków. W 2004 roku do tego grona dołączył również stacjonujący w San Francisco HUF, który początkowo nie był własną marką obuwniczą, a jedynie butikiem oferującym asortyment innych brandów. Za wygląd widocznych tutaj Huf x Nike Sb Dunk High odpowiedzialny jest założyciel marki Keith Hufnagel, który tworząc je, czerpał inspirację z kolorów drużyny SF Giants, przelewając ich układ na skórę oraz tekstylny materiał pokryty wzorem w popularnym ostatnimi czasy stylu Tie Dye. Aktualnie ceny za to wydanie zaczynają się od około 2000$, a kończą nawet na okolicach 5000$.


16. Nike SB Dunk 'Three Bears Pack' - 2006 rok

W 2006 roku zespół projektowy Nike SB z Jamesem Arizumi w składzie wypuszcza naprawdę świetne trio trzech różnych wersji modelu Nike SB Dunk. W ramach 'Three Bears Pack'u' inspirowanego rodziną niedźwiadków oraz Złotowłosą z baśni brytyjskiego autora Roberta Southeya 'Opowieść o trzech niedźwiadkach'. Buty dostępne były w wersji High, która nawiązywała do Taty Niedźwiadka, Mid, odnoszącej się do Mamy Niedźwiadka oraz niskiej 'Baby Bear'. Buty łączył imitujący włosie materiał oraz pastelowe dodatki. Dodatkowo należy wspomnieć, że na wkładkach mamy wizerunki misiów nawiązujące do figurek Be@rbrick, które wychodziły wraz z butami. i były zapakowane w takie samo jak buty, zminiaturyzowane pudełko. Aktualnie za buty trzeba naprawdę słono zapłacić. Poniżej podrzucamy Wam też nigdy niewydane sample.

17. Michael Lau x Nike SB Dunk Low 'Woodgrain' - 2006 rok

Nie wiemy, czy wiecie, ale za pomysłodawcę, oraz pierwszego projektanta vinylowcyh zabawek, a co za tym idzie ojca chrzestnego vinyli, uznaje się Michaela Lau. Stacjonujący w Hong-Kongu artysta miał też kilkukrotnie już okazję współpracować z amerykańską marką Nike i wspólnie tworzyć unikalne wersje butów ze Swoosh'em. Ich wspólna historia zaczęła się w 2006 roku od tego właśnie wydanie Michael Lau x Nike SB Dunk Low 'Woodgrain'. Buty inspirowane są drewnem i zapakowane w pudło wykonane z tego samego materiału. W ramach tero projektu nie mogło zabraknąć również dedykowanej figurki oraz zminiaturyzowanej deskorolki. Chyba nie zdziwimy Was, jeżeli powiemy, że za to wydanie trzeba zapłacić +/- 20.000 złotych. 


18. 
'MF Doom' x Nike SB Dunk High - 2007 rok

W 2007 roku ekipa Nike SB nawiązuje drugą w swojej historii Hip-Hopową współpracę. Po Dunkach odnoszących się amerykańskiego zespołu De La Soul przychodzi pora na znanego z charakterystycznej, srebrnej maski Daniela Dumile'a, znanego jako MF Doom, Viktor Vaughn, King Geedorah i Metal Fingers – brytyjsko-amerykańskiego rapera pochodzenia trynidadzko-zimbabwejskiego.  Buty charakteryzuje throw up z ksywką artysty wyhaftowany na kołnierzu, metalowe lacelocki, skóra strusia na części cholewki, maska na szczycie srebrnego języka oraz ilustracje na półprzeźroczystym spodzie podeszwy i wkładkach.


19. Eric Haze x Nike Dunk 'Haze' High oraz Low - 2003 rok

15 lipca 2003 r. W Alife Rivington Club w Nowym Jorku, UNDFTD w Los Angeles oraz w sklepie Haze w Tokio odbyła się premiera naszym zdaniem jednych z najlepszych Nike Dunk w historii . Za całe zamieszenie odpowiedzialny jest urodzonym w NYC artysta graffiti, Eric Haze. Po tym, jak pod koniec lat 70. i 80. stał się jedną z ikon, 'Haze' zaczął projektować logo i okładki albumów dla najważniejszych branżowych firm i przede wszystkim artystów hip-hopowych tamtej epoki, tworząc przy tym własną markę, którą dystrybuował w Nowym Jorku, LA i Japonii. Na początku 2000 roku sportowa marka opracowała nową technikę barwienia swoich produktów - 'overspray' postanowiła odezwać się do Haze, któremu przejścia tonalne ze względu na częste używanie farby w sprayu nie jest obce. Tak też powstały dwie wersje modelu Dunk, niska oraz wysoka. High zdominowana była przez białą farbę przykrywającą ciemną bazę natomiast Low odwrotnie. Oprócz butów, Nike zleciło mu również stworzenie specjalnego pudełka do wydania Hyperstrike/Friends & Family, którego powstało jedynie 24 pary i to właśnie to, z tagiem na języku jest najbardziej pożądaną wersję tego buta.  za którą zapłacić trzeba około 25.000$.
20. 
Stash X Futura x Nike Dunk Low ID - 2005 rok

W 2005 roku w sprzedaży pojawił się bardzo ciekawy, potrójny kolaboracyjny projekt, w którym raz jeszcze udział brał team Nike oraz Futura2000. Tym razem legendarny artysta wspierany był przez inną ikonę graffiti, a mianowicie Josha Franklina kryjącego się pod pseudonimem Stash'a. Efektem wspólnych działań są szaro-brązowawe Stash X Futura x Nike Dunk Low ID z charakterystycznym, turkusowym logo na pięcie będącym fuzją pierwszych liter ksywek artystów 'F' oraz 'S', które zupełnie nie wiedzieć czemu wygląda jak logo włoskich kolei 'Trenitalia'. Być może jest to nawiązanie do malowania składów. Butów wyprodukowano jedynie 24 pary i standardowo rozdano je rodzinie i przyjaciołom, a powstały z chęci promocji przez Nike funkcji personalizacji obuwia iD, gdzie pojawił się ten model.


21. Brooklyn Projects x Nike SB Dunk Low 'Trickstar' - 2008 rok

Nie wiemy, czy wiecie, ale BMX po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich pojawił się podczas letniej edycji tej imprezy w Pekinie w 2008 roku. Z tej też okazji Nike SB wraz ze sklepem Brooklyn Projects z Merlose wypuszczają specjalny 'BMX Pack', w którego skład wchodzą dwa modele butów, Blazer oraz Dunk Low 'Trickstar'. Złotych klasyków pokrytych mieniącymi się gwiazdkami z kontrastującymi dodatkami powstało 600 par. Aktualnie trzeba za to wydanie zapłacić co najmniej 2000$ i będzie to prawdziwa okazja. 


22. CNCPTS x Nike Dunk SB Low 'Yellow Lobster' - 2009 rok

W 2008 roku bostoński butik Concepts wypuszcza swoje pierwsze Nike Dunk SB 'Red Lobster' inspirowane czerwonymi homarami, które poławiane są u wybrzeża Nowej Anglii. Rok później, do sprzedaży trafiają 'tajemnicze' 'Blue Lobster', z którymi wiąże się jedna z najlepszych akcji marketingowych zarówno butiku, jak i skateboardingowej linii nike ever. Duet ten wymyślił fikcyjny gatunek 'niebieskiego homara', którego inwazja nawiedzić ma Boston. Aby jeszcze bardziej uwiarygodnić całą akcję ,w rozprzestrzeniania tego fake newsa zamieszano również lokalną telewizję, a na plażach pojawiły się tabliczki z informacjami o siejących spustoszenie, niebieskich skorupiakach. W tym samym roku, chcąc podziękować ekipie butiku, Nike SB wręczyło pracownikom oraz wszystkim tworzącym ten sklep po parze z łącznie 36 wyprodukowanych CNCPTS x Nike Dunk SB Low 'Yellow Lobster', które aktualnie są najdroższymi, ze wszystkich, które kiedykolwiek powstały, a było tego trochę.


23. Nike SB Dunk Low 'Heineken' - 2003 rok

Cofnijmy się do 2003 roku, kiedy to designerzy Nike SB postanowili 'przywłaszczyć' sobie kolorystykę, a może jednak oddać nią hołd holenderskiemu producentowi piwa 'Heineken'. Producent browaru nie do końca zachwycony był tym faktem i poprosił o wycofanie tej kolorystyki z oferty Nike. Same buty charakteryzują się biało-zieloną kolorystyką ze szczególnym elementem, którym jest haftowana gwiazda w tylnej części cholewki. Za nowe 'Heinekeny' aktualnie trzeba zapłacić około 5000$24. Quiksilver x Nike Dunk Low - 2006 rok

Przed Wami kolejny bardzo tajemniczy projekt, który nigdy nie ujrzał światła dziennego. Widoczne tutaj sample modelu Nike Dunk powstały we współpracy z australijską marką Quiksilver, której korzenie sięgają 1969 roku. Brand ten specjalizujące się w produkcji desek surfingowych, odzieży oraz sprzętum ale świetnie czuje się też w skateboardingu czy snowboardzie. Marka ma również damską linię Roxy. Wracając jednak do Dunków, to buty charakteryzuje ogromnych rozmiarów, czarno-biały nadruk z logo Quiksilver ciągnący się od toeboxa, przez szczyt języka, aż po sam tył, które wykonane zostały z płótna. Tak jak wspomnieliśmy, buty nigdy nie trafiły do sprzedaży.


25. Stash x Nike Dunk Low - 2003 rok

Josh Franklin sneakersowemu, a jeszcze bardziej grafficiarskiemu światu bliżej znany jest jako Stash. Gość ten wywodzi się z Nowego Jorku i stał się jego żywą legendą. Na przestrzeni lat nawiązał on kilka współprac z Nike, a efektem jednej z nich są widoczne tutaj, kolaboracyjne Dunk Low. Buty powstały w 2003 roku z okazji odbywającej się w nieistniejącym już paryskim butiku/galerii wystawy zatytułowanej 'Tools of the Trade: Product Division'. Szaro-czarne buty ze stalowymi i białymi dodatkami oraz 'wrzutem' na pięcie powstały w ilości jedynie 50 wyprodukowanych par. Każda z nich zapakowana została w numerowany karton z oryginalnym dziełem Stasha na wieczku. Aktualnie za parę trzeba wyłożyć około 5000$, o ile w ogóle pojawią się w sprzedaży.


26. Dunk High Pro SB 'Heaven's Gate' - 2008

Jak już zdążyliście zauważyć, fantazja zespołu projektantów Nike SB nie zna granic. W 2008 roku wpadli oni na pomysł, że nową kolorystyką modelu Dunk High Pro SB nawiążą do założonej na początku lat 70 XX wieku w San Diego w Kalifornii przez Marshalla Applewhite'a oraz Bonnie Nettles grupy religijnej 'Haven's Gate', z którą w bardzo nieprzyjemny sposób kojarzona jest marka z Oregonu. Otóż dokładnie 26 marca ( o dziwno w ten sam dzień przypada Air Max Day ) 1997 roku Szeryf z San Diego znalazł ciała 39 rytualnych samobójców, z których każdy na nogach miał ten sam model zupełnie nowych, czarno-białych butów Nike - Air Decade, a ich ciała przykryte były purpurowym jedwabiem. Uważa się, że 21 kobiet i 18 mężczyzn w wieku od 26 do 72 lat, zmarło w trzech grupach w ciągu trzech kolejnych dni, a pozostali uczestnicy sprzątali po śmierci każdej z poprzednich grup. Samobójstwa odbywały się w grupach piętnastu, piętnastu i dziewięciu osób pomiędzy 22 marca, a właśnie 26 marca. Osoby, które odpowiedzialne były za wdrażanie bytów do sprzedaży zbojkotowały pomysł wypuszczenie Dunk High Pro SB 'Heaven's Gate', a projekt stanął na 24 parach sampli, wszystkich w rozmiarze 9us. Rok później zdecydowano się na wypuszczenie podobnych, lecz nie tak dosłownych Dunków., które i tak przez wielu kojarzone są z wcześniejszym wydaniem.


27. Stussy Nike Dunk Low Pro - 2002 rok

Może i powtórzymy się ponownie, ale przed Wami kolejny naprawdę ciekawy projekt. W 2002 roku kalifornijski brand Stussy zakupił od Nike 126 par modelu Nike Dunk Low Pro w kolorystyce 'White/White-Mid Navy' i we własnym zakresie sygnował je swoim logo. Znajdziecie je na doczepionym do tyłu podeszwy kawałku gumy z tłoczonym brandingiem. Zmieniono również Swoosh, który teraz pokrywa psychodeliczny, falisty wzór, który naniesiono również na numerowane pudełko oraz papier wewnątrz. Do butów dołączono też złoty brelok, a wszystkie 126 par rozdano podczas skateowego eventu Vansa w Melbourne w Australii. 


Mamy nadzieję, że wpis ten Wam się podobał i widzimy się w następnych. Przy okazji sprawdźcie też:

Najbardziej limitowane Air Max 90 w historii
Najbardziej limitowane Air Max 180 w historii
5 najrzadszych wersji Nike Cortez