Proponowany post

Poznajcie Kilkanaście Najciekawszych Sneakersów Inspirowanych Marihuaną Oraz Świętem 420

20 kwiecień 2020
Poznajcie Kilkanaście Najciekawszych Sneakersów Inspirowanych Marihuaną Oraz Świętem 420

Każda duża sportowa marka, czy to adidas, czy to Nike, czy inne raz na jakiś czas wypuszczają tematyczny pack inspirowany którymś ze świąt. Stosunkowo niedawno prezentowaliśmy Wam 'Top 5 Sneakersów Inspirowanych Wielkanocą', a dziś wracamy z nieco inną inspiracją. 4/20, to święto wszystkich palaczy marihuany zapoczątkowane w latach 70. przez grupę licealistów ze szkoły średniej w San Rafael w Kalifornii obchodzone dwudziestego kwietnia. Z tej też okazji od ładnych paru lat na sklepowych półkach lądują buty inspirowane trawą i wszystkim, co z nią związane, a my postanowiliśmy pokazać Wam kilka naszym zdaniem najciekawszych. Kolejność jest zupełnie przypadkowa. 

1. Nike SB Dunk High 'Skunk' 313171-300 - 2010 rok


Nasze zestawienie musimy zacząć od chyba najbardziej kojarzącego się ze świętem 4/20 wydania butów amerykańskiej marki Nike, a mianowicie kultowych Nike SB Dunk High 'Skunk', które mamy wrażenie były pierwszą sylwetką Nike w tak oczywisty sposób przecierającą szlaki w tej tematyce. Buty, a napewno wkładki z wizerunkiem skunksa z przekrwionymi oczami zaprojektowane zostały przez Todda Bratruda, który w późniejszych lata odpowiedzialny był za kilka innych wariacji tego modelu. Sam but charakteryzuje się włochatą, zieloną cholewką z purpurowymi akcentami oraz kieszonką ukrytą pod językiem. 

2. Nike SB Dunk High '420' - 'Reverse Skunk' CW9971-500 - 2020 rokSkoro już jesteśmy przy modelu Nike SB Dunk High, to wiedzcie, że po dziesięciu latach od premiery pierwszych 'Skunk'ów' w tym roku designerzy skateboardowego oddziału marki postanowili nam o nich przypomnieć. Wersja 'reverse', jak już sama nazwa wskazuje, jest odwrotnością OG'sów sprzed lat. Ciekawostką jest jednak to, że buty są numerowane i powstało ich jedynie 420 wyprodukowanych par, o czym świadczy tłoczenie w tylnej części cholewki. Za grafikę na wkładkach podobnie odpowiedzialny jest urodzony w 1975 roku w Minnesocie artysta Todd Bratrud. Na premierę dalej czekamy.

3. Nike SB Dunk High 'Strawberry Cough' - 2020 rokPrzy Nike SB i modelu Dunk High zostaniemy nieco dłużej. W tym roku prócz wyżej prezentowanych 'Reverse Skunk' ekipa designerów linii SB ponownie z Toddem Bratrudem w składzie zapowiedziała specjalną wersję tej sylwetki. Tym razem 'truskawkowy kaszel' odnosi się do specjalnej, orzeźwiającej odmiany marihuany powstałej w wyniku krzyżowania przez Kyle'a Kushmana, która w 2013 roku zdobyła tytuł, Best Flower w Cannabis Cup. Średni skład THC tego szczepu wynosi od 15% do 20%. W 2018 roku Emerald Cannabis Worx przetestował 'Strawberry Cough', gdzie w wyniku osiągnął rekordowy poziom 22,98% THC. Dodatkowo uważa się, że truskawkowy kaszel klepie dłużej niż zwykłe odmiany, a stan najarania trwa od 3-4 godzin. Sam wygląd butów mocno nawiązuje do owocu, którego grafikę znajdziecie na wkładkach.

4. Nike SB Dunk Mid 'White Widow' AQ2207-163 -2018 rok


Cofnijmy się dwa lata i przypomnijmy o kolejnej specjalnej kolorystyce modelu Dunk, ale tym razem w zdecydowanie mniej popularnej odmianie Mid. Oczywiście, tutaj tradycji stało się zadość i przy ich tworzeniu przy jednym stole projektowym siedziała ekipa Nike SB oraz Todd Bratrud. Wszyscy amatorzy palenia trawy czytając nazwę tego wydania, doskonale wiedzą, że kolorystyka odnosi się do jednej z odmian marihuany, a dokładnie White Widow. 'Biała Dama' pod postacią upalonego pająka pojawia się na wkładkach wewnątrz butów, a sama cholewka pokrywa włochatym zamszem ma biało-zielony odcień z czerwonymi akcentami. 

5. Nike SB Dunk Low 'Hemp Pack' - 2004 rokWyżej wspominaliśmy, że kultowe 'Skunki' były pierwszymi butami Nike, które tak odważnie nawiązywały do 4/20, co jest oczywiście prawdą, ale może nie do końca. W 2004 roku światło dzienne ujrzały trzy bardzo proste kolorystyki modelu Dunk Low, których cholewki wykonane zostały z płótna powstałego z naturalnych konopii - 'Hemp Pack'. Swoim wyglądem jakoś specjalnie nie zaskakiwały, natomiast wersja z zielonymi dodatkami wyszła w mocno limitowanej ilości 420 wyprodukowanych par, co było takim subtelnym, zachowawczym odniesieniem do tego święta. 

6. Nike SB 4\20 Hemp Pack - 2016 rok


Dwanaście lat po wypuszczeniu pierwszej konopnej paczki, w której skład wchodziły trzy kolorystyki modelu Dunk, których cholewką wykonano z naturalnych, roślinnych włókien designerzy linii SB raz jeszcze biorą ten temat na tapetę. W tym roku światło dzienne ujrzała kolejna mini paczka modelem Nike SB Dunk Low oraz Nike SB GTS. Analogicznie do oryginału sprzed lat upper skonstruowano przy użyciu pięknego, naturalnego, niczym niebarwionego płótna z konopii. Pack w sprzedaży pojawił się dokładnie 16 kwietnia. 

7. Nike SB Dunk Low TRD QS 'Galaxy' 883232-001 - 2017 rok


Jak sami widzicie, linia SB z modelem Dunk na czele przodują w krążącym wokół marihuany i święta 420. W 2017 roku światło dzienne ujrzały nowe Nike SB Dunk Low TRD QS 'Galaxy', których ciemnozielona, opalizująca cholewka z galaktycznym, gwieździstym wzorem zestawiona z czarnym płótnem to nawiązanie do odlotu, jaki mamy po zapaleniu mocnego gibona. Całość sprzężono ze śnieżnobiałą podeszwą i półprzeźroczystym spodem. 

8. Nike SB Dunk High 'Dog Walker' BQ6827-300 - 2019 rok


Przed Wami kolejne świetne Dunki spod szyldu linii SB. Tym razem ekipa designerów łączy dwa tematy, wyjście na spacer z psem, a jednocześnie nawiązuje do hybrydowej odmiany marihuany znanej z silnego zapachu skunksa / mokrego psa. Tym samym, dzięki zastosowaniu włochatego materiału, mamy tutaj bezpośrednie odniesienia do różnych rasów psów oraz zielone akcenty roślinne. Ciekawymi detalami są między innymi spód podeszwy, który swoją kolorystyką imituje wejście w psią kupę, czy załączony do butów brelok z napisem 'Sparky', który interpretować możemy dwojako. Może być to imię pieska lub odniesienie do iskrzenia. Naszym zdaniem to jedna z najciekawszych wersji butów przygotowanych z myślą o 4/20.

9. Nike SB Dunk High 420 'Cheech & Chong' 305050-100 - 2011 rok


Jeżeli myślicie, że to koniec Dunków inspirowanych 4/20, oraz popisu możliwości Todda Bratrdua, to jesteście w błędzie. W 2011 roku wraz z ekipą designerów linii SB raz jeszcze siadają do wspólnego stołu projektowego i tworzą nowe Nike SB Dunk High 420 'Cheech & Chong'. Ja już sama nazwa części z Was może podpowiedzieć, biało-czarna kolorystyka z charakterystycznymi czerwonymi detalami w bandamowym stylu to odniesienie do postaci z Cheecha oraz Chonga z komedii 'Up in Smoke' z 1978 roku. Ciekawostką jest to, że pod powierzchnią białego materiału krył się włochaty, zielony zamsz.  Mówi się też, że butów postało około 1000 wyprodukowanych par, których premiera z powodów związanych z prawami autorskimi w niektórych punktach została odwołana. 

10. Nike Blazer SB Elite 'Rasta' 334106-321 - 2009 rok


Tytułowe wydanie to część projektu 'Custom Series' zapoczątkowanego kilka lat temu. Przedsięwzięcie umożliwiało zaprojektowanie własnej wersji butów przez gwiazdy skateboardingu. Nike Blazer SB Elite 'Rasta' to dzieło Granta Taylora urodzonego w 1991 roku w Ameryce. Ciemna kolorystyka inspirowana jest ciężarówkami, które rozwożą lody, a dodatki w postaci flagi na języku czy trzech haftowanych mrówek ubrano w kolory rasta. 

11. Nike SB Dunk Low 'Blue Marble' - 313170-401 - 2011 rok


Z tym wydaniem Nike SB Dunk Low z 2011 roku mamy pewien problem. Podobno niebiesko-biała kolorystyka 'Blue Marbe' o bardzo charakterystycznym wzorze na cholewce odnosić ma się do dymu zbierającego się w bongo lub unoszącego się w powietrzu mleka podczas palenia blanta. Czy tak jest? No nas to nie do końca przekonuje, ale trzy przeszycia w kolorystyce rasta na tyle, mówią, że jest tutaj coś na rzeczy.

12. Todd Bratrud x SPoT x Nike SB Dunk High 'Cigar City' 313171-262 - 2011 rok


Może to nie do końca temat związany z paleniem marihuany i świętem 4/20, ale na pewno z puszczaniem dymu. W 2011 niezawodny Todd Bratrud wspólnie z ekipą odpowiedzialną za funkcjonowanie sklepu, a zarazem skateparku SPot (Skate Park of Tampa) z Tampa na Florydzie projektuje nową kolorystykę modelu Nike SB Dunki High. Jak już sama nazwa wskazuje, stonowana, brązowa odsłona tej sylwetki nawiązuje do cygar oraz przedsiębiorstwa 'Cigar City' specjalizującego się w ich produkcji. Zwróćcie też uwagę w jakie pudełko zapakowane zostały buty. Podobno było ich mniej niż 100 par.

13. Patta x Nike Air Max 90 'Homegrown' 315728-331 - 2006 rok


Dwa lata po otwarciu butiku Patta holenderska ekipa miała zaszczyt nawiązać współpracę z Nike z zaprojektować swój model butów. Wybór padł na kultowe Air Max 90 i tak oto w 2006 roku powstała bardzo prosta, ale skrywająca sporo detali kolorystyka 'Homegrown'. Jeżeli chodzi o inspirację, to nie ma co tutaj owijać w bawełnę, bo chodzi o zalegalizowane w Holandii zioło. Zielony upper skonstruowany jest przy użyciu świetnej jakości materiałów takich jak zamsz, perforowany nubuk czy skóra licowa, której faktura nawiązuje do liści marihuany.  Całość okraszona pomarańczowymi detalami oraz białą podeszwą z gumowym spodem. Dodatkowo buty wychodziły wraz z debiutem magazynu 'State Magazine'. Rok później światło dzienne ujrzała jeszcze bardziej limitowana, alternatywna kolorystyka, która w swojej nazwie posiadała słowo 'Hyperstrike'. Oznaczało to tylko jedno, nakład w okolicy 24 wyprodukowanych par. Buty charakteryzowały się odwróconą kolorystyką z przewagą pomarańczy oraz inną metką na języku. 

14. BAIT x adidas Skateboarding Stan Smith Vulc 'Happy 420' AQ7936 - 2016 rok


No dobra, wystarczy tych Dunków, czy innych butów od amerykańskiej marki Nike i sprawdzamy, co do zaoferowania ma konkurencja. W 2016 roku ekipa butiku BAIT wchodzi w kolejny kolaboracyjny projekt z niemieckim brandem z trzema paskami. Pod szyldem skateboardingowej linii marki powstają nowe Stan Smith Vulc 'Happy 420'. Do stworzenia znacznej części cholewki użyto włókien naturalnej konopii, której całą powierzchnię pokryto wypalanym laserowo 'Stoned' print'em z uśmiechniętym emotikonem w centralnej części. Poza ciekawym materiałem, w tytułowym wydaniu nie zabrakło również jedynych w swoim rodzaju detali. Metki wszyte w język nawiązują do etykiet, którymi oklejane są opakowania z medyczną marihuaną, a pod jezykiem ukryto dodatkową kieszonkę 'na drobiazgi'.

15. adidas Originals Samba 'Purple Haze' DB3011 - 2019 rok


Niemiecka marka z trzema paskami na przestrzeni lat raczej oszczędnie podchodziła do tematów związanych z 4/20. Trzy lata po premierze kolaboracji z BAIT postanawia jednak wypuścić solowy projekt nawiązujący do tego święta i właśnie wtedy światło dzienne ujrzały naprawdę świetne adidas Originals Samba 'Purple Haze'. Buty wykonane są z połączenia fioletowego, mieniącego się aksamitu z włochatym, szarym zamszem oraz śnieżnobiałą skórą licową. Całość postawiona jest na szczycie półprzeźroczystej podeszwy wewnętrznej z wtopionym 420 na spodzie. Tym razem buty swój unikalny wygląd zawdzięczają chyba najbardziej rozpoznawalnej odmianie trawy - 'Purple Haze'

16. adidas Superstar 'Phillies Blunts' 046150 - 2008 rok


No i kolejny projekt, który stricte nie nawiązuje do samego 4/20, ale śmiało możemy go pod niego podciągnąć. W 2008 roku niemiecka marka adidas wypuszcza kultowy model Superstar w wersji 'Phillies Blunts', którego kolorystyka odnosi się do producenta cygar o tej samej nazwie. Zwróćcie uwagę na brązowy materiał pokrywający cholewkę, którego faktura przypomina liść tytoniu używany również do rolowania bluntów. 

17. adidas 'Hemp Pack' - 2008 rokW 2008 roku designerzy adidasa podobnie jak Nike wzięli na warsztat naturalny materiał pochodzenia konopnego i z jego włókien skonstruowali cholewkę modelu Gazelle OP (one piece) oraz Superstar. Kropką nad i była metka z listkiem osadzona na szczycie języków. W późniejszych latach w sprzedaży pojawiało się kilka kolorystyk tych modeli wykonanych przy użyciu tego materiału, ale żaden już nie miał tak oznaczonego języka. Moty ten zamieniono na małą metkę z napisem 'Hemp' wszytą w cholewkę.

18. ASICS Rasta Pack - 2015 rok


Szybko przeskakujemy na drugi kontynent, gdzie japońska marka Asics w 2015 roku pochwaliła się światu najnowszą paczką 'Rasta', w której skład wchodziły trzy modele butów, GEL-Lyte III, GEL-Saga oraz GEL-Lyte V ubrane w tematyczną kolorystykę prosto z jamajki. Niestety, z tego, co kojarzymy, to był pierwszy i ostatni raz, kiedy to ASICS bierze na tapetę temat związany z 4/20.

19. Cam'ron x Reebok Ventilator Supreme 'Purple Haze' AR1257 - 2016 rok


W 2016 roku okazji nadchodzącego święta miłośników konopi indyjskich (4/20) Reebok wypuszcza limitowaną edycję modelu Ventilator Supreme powstałą w kolaboracji z Cam'ronem. Nawiązuje ona do wydanego w 2004 r. albumu "Purple Haze", za produkcję, którego odpowiedzialny był m.in. Kanye West. To właśnie motyw "Purple Haze" widoczny jest na całej sylwetce buta. Cholewkę wykonano z połączenia bardzo dobrej jakości naturalnego zamszu oraz skóry w kilku odcieniach purpury. Tył uzupełniono o mieniący się materiał, na którym nadrukowano motyw unoszącego się dymu. Różowe wnętrze kryje w sobie wkładkę z dobrze wszystkim znanym zdjęciem samego rapera. Całość osadzona jest na jasnej podeszwie wewnętrznej uzupełnionej o  półprzeźroczysty spód. Butów powstało jedynie 500 par.

20. Reebok Classic Leather ‚Munchies Pack’ - 2017 rok


Wszyscy amatorzy palenia trawy doskonale wiedzą, że efektem tego jest gastro. To właśnie do tego stanu w 2017 roku swoją specjalną paczką 'Munchies' nawiązuje brytyjska marka Reebok. Modelem, który w niej króluje, jest debiutujący na rynku w 1983 roku Classic Leather, a każda z trzech dostępnych wtedy wersji nawiązuje do innego przysmaku, które jemy po zjaraniu, a dokładnie kanapki z dżemem i masłem orzechowym, brownie oraz mocno mrożonego napoju slushie. 

21.Curren$y x Sneaker Politics x Reebok Club C 85 JL BS7338 - 2017 rok


Jeżeli chodzi o brytyjską markę Reebok i temat 4/20 to w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tej potrójnej współpracy. Reebok w tym projekcie połączył siły z kultowym butikiem Sneaker Politics oraz wytwórnią Jet Life, której właścicielem jest raper Curren$y. Modelem, na który postawili jest klasyczny Club C 85 JL o włochatej, zielonej cholewce splecionej sznurówkami z konopi z ukrytą kieszonką pod językiem.

22. Sneaker Freaker x Saucony Originals Grid SD 'Kushwacker' - 2015 rok


Po raz kolejny jedna z najpopularniejszych odmian marihuany, 'Purple Haze' staje się inspiracją do stworzenia nowej wersji butów. Tym razem nawiązuje do niech ekipa australijskiego czasopisma Sneaker Freaker i wspólnie z Saucony tworzą nową wersję modelu Originals Grid SD 'Kushwacker'

23. HUF Hupper '420 Pack' - 2011 rok


Firma Keitha Hufnagela, HUF w 2011 roku w typowy dla siebie sposób postanawia uczcić 4/20, dzień ściśle związany z kultem marihuany. Model butów Hupper, który stosunkowo niedawno wszedł do sprzedaży, niemal  od góry do dołu pokryty jest liśćmi trawy w zielonym kolorze. Powstało jedynie 420 zestawów ze skarpetkami, które zadebiutowały tylko w amerykańskich sklepach dokładnie dwudziestego kwietnia 2011 roku.

Mamy nadzieję, że Wam się podobało i widzimy się przy okazji kolejnych tego typu zestawień.