Proponowany post

Przed Premierą Air Jordan 6 'Carmine' Mamy Dla Was 6 Faktów O Szóstkach

11 luty 2021
Przed Premierą Air Jordan 6 'Carmine' Mamy Dla Was 6 Faktów O Szóstkach

Już za moment premiera kultowych Air Jordan 6 w kolorystyce 'Carmine'. Buty zadebiutują w wybranych punktach sprzedaży, włącznie z Warsaw Sneaker Store, który dodatkowo organizuje konkurs, gdzie do zgarnięcia macie parę świeżutkich szóstek. Co musicie zrobić? Odsyłamy Was poniżej. Przy okazji z okazji premiery tych historycznych sneakersów przygotowaliśmy dla Was 6 faktów, ciekawostek o tej sylwetce + jeden bonus.


1. Air Jordan 6 zadebiutowały w 1991 roku w pięciu oryginalnych kolorystykach OG. Dwie z nich zdobione były charakterystycznym odcieniem czerwieni 'Infrared' i były to 'White/Infrared' oraz 'Black/Infrared'. Biała wersja z błękitnymi dodatkami nosiła nazwę 'Sport Blue', jasna z burgundowymi 'Maroon', natomiast czerwono-biała, chyba najbardziej wpadająca w oko 'Carmine'. Buty w dniu premiery kosztowały 125 $, a za ich wygląd odpowiedzialny była sam Tinker Hatfield. Ciekawostką jest też to, że niską wersję szóstek pokazano dopiero jedenaście lat później, w 2002 roku.

2. Tinker nigdy tak naprawdę nie zdradził, co było prawdziwą inspiracją do zaprojektowania butów. Wiemy, że plastikowy elementy na tyle - 'Heel Tab', to nawiązanie do spojlerów stosowanych w super samochodach. Co ciekawe, to właśnie Air Jordan 6 były pierwszym modelem sneakersów na świecie wyposażonych w ten właśnie ułatwiający wkładanie butów na stopę element, a motoryzacyjne nawiązania pojawiają się w późniejszych modelach z linii Jordan.


3. Biorąc pod uwagę wszystkie osiągnięcia, które Michael Jordan zdobył podczas noszenia szóstek, pytanie nie powinno dotyczyć tego, co zrobił w Air Jordan VI, ale czego nie zrobił. W sezonie zasadniczym Michael zdobył tytuł strzelecki ligi z liczbą 31,5 punktu na mecz, miejsca w pierwszej drużynie w All-NBA i All-Defensive, a przede wszystkim zakończył z wyróżnieniem MVP. Sytuacja stała się jeszcze poważniejsza po sezonie, kiedy MJ grał w kolorystyce 'Black / Infrared'. Doprowadził Chicago Bulls do mistrzostw i zdobył nagrodę MVP finałów po pokonaniu Magic Johnsona i Los Angeles Lakers. Ponieważ w AJ6 Michael wygrał swoje pierwsze mistrzostwa, to właśnie VI są jednym z najbardziej znaczących historycznie modeli Air Jordan w odniesieniu do jego kariery.


4. Air Jordan 6 był też ostatnim modelem butów z logo 'Nike Air' haftowanym na pięcie. Wraz z pojawieniem się na rynku kolejnych - Air Jordan 7 oznaczenie marki Nike, z której do tej pory wywodziła się linia Air Jordan, już z nich zniknęło. Wszystko to po to, alby jeszcze bardziej wypromować odrębną już linię/markę sygnowaną nazwiskiem wybitnego gracza NBA.


5. Na cholewce butów Air Jordan 6 ukryta jest liczba '23' wycięta z konstrukcyjnych paneli, która odnosi się do numeru na koszulce, w jakim grał Michael Jordan. Air Jordan 6 to też ostatni model butów w serii, który wyposażony był w widoczne okienko systemu Air Max pod piętą. W późniejszych projektach spod szyldu Jordan Brand korzystano z innych rozwiązań i technologii ( widoczny Air Max pod piętą powrócił dopiero wraz z premierą Air Jordan XVI ).


6. Dwa otwory w języku Air Jordan 6 nie wzięły się tam z przypadku. Po włożeniu w nie palców oraz pociągnięciu z tylny 'Heel Tab' ułatwiało to zakładanie ich na stopę. Tymczasem w dziale marketingu Air Jordan VI, był ostatnim modelem promowanym przez postać Marsa Blackmona kreowanego przez Spike'a Lee w serii reklam komercyjnych i drukowanych, która rozpoczęła się wraz z premierą Air Jordan III.


Bonus. To na bazie Air Jordan 6 powstały buty Batmana, w którego w filmie 'Batman Returns' w 1992 roku w cielił się Michael Keaton. Chociaż ta specjalna wersja Air Jordan VI nigdy nie została publicznie zaprezentowana, z biegiem lat, niektóre użyte w filmie pojawiały się na rynku. W 2015 roku, kiedy jeden prawy but został sprzedany na eBayu za oszałamiającą kwotę 8100 USD. Co więcej, ma jednym ze zdjęć 'promujących' film 'Kevin sam w domu', główny aktor Macaulay Culkin ma na sobie Air Jordan 6 w kolorystyce 'Carmine' i wersji OG z 1991 roku.


Na końcu jeszcze porównanie wszystkich wersji AJ6 'Carmine'