Proponowany post

Rok Temu Zakończyła Się 'Gra o Tron'

19 maj 2020
Rok Temu Zakończyła Się 'Gra o Tron'

Jak ten czas leci! Już od roku mamy możliwość krytykowania twórców "Gry o Tron" o zniszczenie finałowego sezonu serialu opartego o twórczość George'a R.R. Martina. Mimo to, wciąż wracamy do tego dzieła, które niewątpliwie zapisało się wielkimi literami w historii światowej twórczości telewizyjnej. Serial, który zadebiutował w 2011 roku z marszu zdobył rzeszę fanów. Byli wśród nich zarówno znawcy książek Martina, zwykli fani fantasy oraz ludzie, którzy dopiero zaczynali swoją historię z fantastycznymi światami. Nie ważne, do której z tych grup należysz, nawet jeśli nie oglądałeś nawet jednego z 73 odcinków tej serii - na pewno o niej słyszałeś. Dziś wspomnimy nasze ulubione elementy tego serialowego arcydzieła i zastanowimy się co poszło nie tak podczas kręcenia finałowego sezonu.


1. Niespodziewane uśmiercanie bohaterów

"Gra o Tron" słynie z niespodziewanego i brutalnego uśmiercania swoich postaci, szczególnie tych uwielbianych przez publikę zbierającą się co tydzień przed telewizorami. Nie jest to oczywiście pierwsza produkcja, która jest znana z tego typu obchodzenia się ze swoimi bohaterami, jednak tutaj każda śmierć, której towarzyszyliśmy budziła w widzach wyjątkowo skrajne emocje. Nie chcemy tutaj ujawniać spojlerów nielicznym osobom, które nie miały jeszcze czasu obejrzeć wszystkich odcinków, jednak wiedzcie, że produkcja ta potrafi wyciskać łzy i żal praktycznie z odcinka na odcinek. Brutalność i brak skrupułów wobec głównych bohaterów serialu początkowo była szokiem, później zaś praktycznie można było obstawiać u buckmachera z kim pożegnamy się w nadchodzącym sezonie. Nieprzewidywalność (wśród publiki nie czytającej wcześniej książek Martina) serialu i niepewność losów naszych ulubionych postaci zdecydowanie ugruntowała pozycję "GoT" jako jednego z najlepszych seriali w historii.


2. Muzyka

Niemiecki kompozytor, Ramin Djawadi zadbał o to aby każdy kluczowy moment był wzbogacony o klimatyczną, mroczną i epicką ścieżkę dźwiękową, która eksponowała wyniosłość każdego istotnego momentu w sadze pieśni lodu i ognia. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto do dziś nie zanucił serialowego intro pod prysznicem. A przecież to utwór, który słyszeliśmy przy okazji każdego odcinka. Najbardziej charakterystyczne sceny otrzymały własny, wyjątkowy podkład dźwiękowy a z każdą postacią możemy skojarzyć inny, równie epicki motyw muzyczny. 

3. Intro

Każdy odcinek tego serialu rozpoczynała animowana sekwencja przedstawiająca świat, w jakim rozgrywa się akcja widowiska. Całość oparta była na świecie, w którego centrum znajduje się słońce otoczone pierścieniami z symbolami wszystkich rodów znanych z siedmiu królestw. Poza tym, podczas prawie dwuminutowej animacji mogliśmy podejrzeć, w których lokacjach będzie rozgrywana akcja danego odcinka. No i ta wspomniana wyżej muzyka, dzięki której wiedzieliśmy, że czeka nas coś emocjonującego. Bardzo miło się to wspomina, jeszcze lepiej się to ogląda, nawet za którymś kolejnym razem.


4. Bitwy

Od czasów "Władcy Pierścieni" nie mieliśmy okazji do śledzenia epickich bitew podobnych na przykład do oblężenia Helmowego Jaru. W trakcie ośmiu sezonów "Gry o Tron" otrzymaliśmy co najmniej kilka równie przejmujących i ekscytujących sekwencji bitewnych, z których na pierwszy plan wysuwają się Bitwa o Winterfell i obrona Muru przed dzikimi. Są to absolutne majstersztyki audiowizualne a robią one jeszcze większe wrażenie, jeśli zastanowimy się nad faktem, iż są to produkcje telewizyjne a nie filmowe, a więc mają znacznie mniejszy budżet niż wspominana trylogia Petera Jacksona. 5. Lokalizacje

"Gra o Tron" była kręcona w wielu miejscach, które na żywo zapierają dech w piersiach. Nic więc dziwnego, że w serialu wzbogaconym o efekty specjalne i przygotowaną scenografię sprawiają one jeszcze lepsze wrażenie. Na pierwszy plan wysuwa się Chorwacki Dubrownik, czyli idealnie zachowana starówka średniowiecznego miasta, które posłużyło za wzór dla Królewskiej Przystani. Ponadto, wszystkie zimowe plenery kręcone były w studiu w Belfaście, który był bazą dla całego serialu oraz na Islandii, gdzie przenikliwy mróz docierał do nas nawet przez ekrany telewizorów. Jeżeli dużo podróżujecie to możecie nawet pokusić się o imponujący plan podróży oparty na plenerach z tego serialu. W trakcie podróży zwiedzicie nie tylko wyżej wspominane lokalizacje ale zahaczycie też o Hiszpanię, Kanadę, Maltę czy Maroko. Otwórzcie już te granice!


6. Obsada aktorska

Z bardziej znanych aktorów w obsadzie możemy w sumie wyróżnić głównie Seana Beana, Lenę Headey i Petera Dinklage'a. Oczywiście, wszyscy troje idealnie weszli w swoje bardzo dobrze rozpisane role ale byłoby grzechem, gdybyśmy nie wspomnieli o aktorach, którzy zaistnieli w medialnym świecie właśnie przez występ w "Grze o Tron". Piękna Emilia Clarke, z początku niemrawy, później dojrzały Kit Harington, Sophie Turner czy Maisie Williams dopiero rozpoczynali swe aktorskie przygody gdy zaciągnęli się na plan tego serialu. Dziś możemy ich śledzić w najnowszych produkcjach z Hollywood. Zawdzięczają to nie tylko swojemu talentowi ale też świetnie rozpisanym rolom, które bardzo charakterystycznie zapisały się w serialowej historii.


7. Hype

Pod koniec przygody z serialem mogliśmy śledzić, jak wszystkie portale newsowe podają coraz to nowe newsy na temat następnych odcinków "Gry o Tron". Miało to swoje plusy i minusy. Z jednej strony mieliśmy dostęp do ciekawych sneak peaków, z drugiej zaś twórcy próbowali sprostać oczekiwaniom w efekcie czego ostatnie dwa sezony serialu można uznać za średnio udane - ewidentnie presja mediów nie sprzyjała kręceniu finałowych scen. Mimo to, dzięki zainteresowaniu ze strony mass mediów, serial został wyniesiony na wyżyny, jeśli nie szczyty popularności co na pewno zaowocowało wyższym budżetem ze strony HBO.


8. Smoki

W serialu były smoki. Kto nie lubi smoków?

9. Dialogi

"Gra o Tron" to nie tylko piękne sceny ale też wspaniale napisane dialogi. "Piję i wiem rzeczy", "Nic nie wiesz Jonie Snow" czy "Zima nadchodzi" to tylko niektóre z najpopularniejszych cytatów z tego serialu. Można się pokusić o stwierdzenie, że wiele z nich odnalazło się nawet w popkulturze i mowie potocznej - ludzie potrafili rozmawiać ze sobą częściowo korzystając cytatów z "GoT". Cięty język Tyriona Lannistera czy świetnie przemyślane metafory Littlefingera to tylko kilka przykładów, z których można by spisać księgę najlepszych serialowych cytatów.

Musimy w końcu dojść do podsumowania, więc zastanówmy się chwilę - co poszło nie tak przy okazji kręcenia ósmego sezonu? W gruncie rzeczy nie był on taki zły, poległo tam tylko planowanie odcinków. Wiedząc, że do wykorzystania jest tylko 6 odcinków, twórcy postanowili iść tym samym torem co przy kręceniu poprzednich, 10 odcinkowych sezonów. Za dużo rozmów i "rodzinnych zjazdów" podczas dwóch pierwszych odcinków finału poskutkowało wciśnięciem decydujących scen w zaledwie dwie i pół godziny ostatnich podrygów tego serialu. Szczerze mówiąc, to wystarczyło by zamienić kolejnością odcinki 3 i 2 - dzięki temu zyskalibyśmy dodatkową godzinę na opowiedzenie do końca wszystkich historii, domknięcie pominiętych wątków i może bardziej sensowne zakończenie epickiej, 8 sezonowej opowieści, która przez 9 lat trzymała miliony widzów w napięciu i oczekiwaniu na nowy odcinek czy sezon. Tak czy siak, serial jako całokształt otrzymuje solidne 9/10 ponieważ jest legendą i powinien być emitowany co piątek w TVN o 20:00 w Superkinie przez następne 9 lat a może i dłużej. A w produkcji przygotowywane są już seriale osadzone w tym samym świecie, które opowiedzą nam historie mające miejsce przed "Grą o Tron" - na pewno warto na nie poczekać!