Proponowany post

Sneakersy Z Winogron, Teesy Z Wodorostów – PANGAIA

28 wrzesień 2020
Sneakersy Z Winogron, Teesy Z Wodorostów – PANGAIA
Zastanawialiście się kiedyś jak to jest, że codziennie podczas porannego przeglądu facebookowej ściany, czy parzenia już którejś kawy z rzędu, wchodząc na nasze forum dostajecie świeże publikacje? Z zagadnieniem "moda" jest trochę tak, jak z naturą w tym słynnym powiedzeniu – nie znosi próżni.


Dlatego nie dziwi zjawisko stale rosnącego zainteresowania nim ze strony wielu osób. To nieprzerwany wyścig innowacji produktowych zarówno pod względem estetycznym jak i użytkowym. Cieszy natomiast fakt, poszukiwania przez producentów rozwiązań ekologicznych, wdrażanych przy produkcji począwszy od akcesoriów, na sneakersach kończąc. Głównym zadaniem stojącym przed projektantami jest umiejętne wykorzystanie złotego środka pomiędzy stylem i troską o środowisko, a to wydaje się w stopniu biegłym opanował nietuzinkowy, wciąż jednak niszowy brand – PANGAIA.


Na próżno doszukiwać się pojedynczych nazwisk założycieli. Nazywają siebie kolektywem ["Pan"], natomiast ["Gaia"] to  odniesienie do "Matki Ziemi" mające swoją genezę w mitologii greckiej. Cel? Mając na uwadze efekt uboczny powstawania tekstyliów, jakim jest gigantyczna emisja dwutlenku węgla przez przemysł modowy, – zdecydowana minimalizacja jego zużycia poprzez wprowadzenie nowatorskich technik tworzenia. Pomimo stosunkowo krótkiego stażu na rynku firmie udało się zwerbować do wykonania logo brytyjskiego artystę, mającego za sobą współprace z Marc Jacobs czy Céline.


Koszulki powstałe poprzez połączenie lekkich włókien wodorostowych oraz bawełny organicznej, co przyczynia się do znacznie mniejszego zużycia wody, niż przy standardowych procesach produkcji. Dodatkową cechą charakterystyczną marki jest umieszczenie informacji z czego i w jaki sposób dany materiał powstaje w postaci minimalistycznego nadruku na piersi. 

No dobrze, ale eco-friendly ubrania nie są niczym nowym. Dużo brandów zdecydowało się na takie kolekcje. Inaczej sprawa wygląda z butami. Pangaia Sneakers to cholewka stworzona ze skóry z winogron, które są odpadem poprodukcyjnym, pochodzącym z włoskich winiarni. Midsole wykonano z miękkiej, odnawialnej gumy. Na dzień dzisiejszy możemy zaopatrzyć się w dwie kolorystyki: all-white oraz czarno-białą widoczną poniżej. Retail obu wydań to 245$.


Wspomnieliśmy o akcesoriach. Jednym z takich pomysłów są notebooki, utrzymane w minimalistycznym tonie, zgodnie z zamysłem marki, wykonane z włókien bambusowych. Co ciekawe do ich powstania, nie wykorzystano drzewa (w dużym uproszczeniu), którego produktem jest papier. "Zamiast tego chronimy drzewa i sadzimy ich więcej w twoim imieniu."

Pomimo niespełna 13-tysięcznej frekwencji obserwatorów na facebooku, brand już zdążył odnotować kolaboracje z "JUST Water" , której to współzałożycielem jest Jaden Smith. Najlepszym wyznacznikiem tego, w jaki sposób odbiorcy przyjęli ten pomysł jest wielki napis "sold out" przy każdym z tekstyliów na stronie.

Wraz z pionierskim podejściem do tworzenia swoich kolekcji PANGAIA idzie jednak wciąż wysoka cena. Koszulkę możecie nabyć w granicach 55-85$, hoodie to wydatek rzędu 150$. Pocieszającym jest fakt możliwości wysyłki również na terenie Europy, co z kolei ma rację bytu dzięki posiadaniu fabryk we Włoszech oraz Portugalii. Poniżej jeszcze kilka zdjęć z ostatnich dropów.

"[..]on a mission to save our environment."