Proponowany post

Space Hippie, Czyli Nowe Modele Butów Nike W Dużej Mierze Wykonane Z Poprodukcyjnych Odpadów

06 luty 2020
Space Hippie, Czyli Nowe Modele Butów Nike W Dużej Mierze Wykonane Z Poprodukcyjnych Odpadów

Wiele sportowych marek coraz większą uwagę przykłada do ochrony środowiska, problemów związanych z generowaniem poprodukcyjnych odpadów, śladu węglowego czy zużycia wody podczas wytwarzania dengo produktu. Wszystko oczywiście zmierza do poprawy standardów i zminimalizowania zużycia surowców oraz zmaksymalizowania użycia materiałów pochodzących z recyklingu. Sportowy gigant z Oregonu, marka Nike należy do tych przedsiębiorstw, które czują, że należy wziąć się za ten temat bardzo poważnie, czego efekty możecie zobaczyć w nadchodzącej kolekcji butów zatytułowanej 'Space Hippie'.

Cztery modele butów nazwane kolejno Space Hippie 1 , Space Hippie 2 , Space Hippie 3 i Space Hippie 4 wykonane są z odpadów poprodukcyjnych, a ich zrównoważona metoda produkcji zaowocowała najniższym wynikiem pozostawionego śladu węglowego ze wszystkich w historii amerykańskiej marki Nike. Dodatkowo w trakcie ich tworzenia wykorzystano jak najmniej materiału, energii oraz wody. Upper w 100% skonstruowany jest z przędzy, która jest efektem ponownego przetworzenia plastikowych butelek po wodzie, starych koszulek czy resztek włókien będących niechcianym odpadem po produkcji innych rzeczy. Po zestawieniu tego, z resztą niezbędnych elementów, góra butów bez żadnej ściemy w 90% stworzona jest z materiałów w recyklingu. Do amortyzacji Space Hippie wykorzystuje się fabryczne resztki z produkcji Vaporfly 4% i przetwarza piankę ZoomX w sposób, który wykorzystuje około połowę mniej CO2 niż inne typowe pianki Nike. Dodatkowo podeszwy Space Hippie, stworzone są przy użyciu tak zwanej 'Crater Foam', które wykonano z mieszanki standardowych pianek Nike z dodatkiem 15% gumy Nike Grind. Redukcja pierwotnego materiału po raz kolejny wpływa na mniejszy ślad węglowy, a granulki Nike Grind tworzą naprawdę unikalną mieszankę tekstur i kolorów na każdej podeszwie środkowej. 

Tym przedsięwzięciem Nike chce pokazać, jak powinny wyglądać przyszłe standardy nie tylko w produkcji obuwia sportowego, ale też w jego projektowaniu, a kolekcja 'Space Hippie' ma być wstępem do tego, w którym kierunku zmierza marka. Buty w wybranych punktach sprzedaży pojawić mają się już wiosną tego roku. Mamy nadzieję, że uda nam się je zobaczyć w stołecznym butiku WS2


Nike