Proponowany post

The Shoe Surgeon: "Nie nazywajcie mnie customizerem!"

30 wrzesień 2015
Poznajcie The Shoe Surgeona, najbardziej kreatywnego reprezentanta nowego pokolenia szewców.

Jerry Ferrara, znany m.in. z serialu i filmu "Entourage", w którym wcielił się w rolę zakręconego na punkcie kicksów Turtle, nagrał ostatnio podcast z udziałem Dominica Chambrone. Jednego z najbardziej znanych, ale jednocześnie najbardziej kreatywnych customizerów, znanego szerzej jako The Shoe Surgeon.

shoe-surgeon

Przed Wami 15 faktów, które idealnie podsumowują ich rozmowę oraz przybliżają sylwetkę Dominica.

shoe-surgeon-1

The Shoe Surgeon chciałby, żeby klienci nosili podrasowane przez niego buty. Więkoszość z nich albo nie założyła ich wcale, albo robi to bardzo selektywnie i okazjonalnie. Dominic czuje się szewcem i dopiero gdy jego dzieło trafia na ulicę, dostaje feedback na temat swojej pracy.

shoe-surgeon-2

Nie lubi, gdy nazywa się go customizerem. Potrafi rozłożyć but na czynniki pierwsze i na jego bazie złożyć kompletnie nowy z innych elementów lub materiałów. Woli więc, kiedy nazywa się go szewcem.

shoe-surgeon-3

Przygotowując custom Air Jordan 1 "Entourage" dla Jerry'ego Ferrary dodał do nich wiele własnych akcentów: swoje logo, datę urodzenia oraz Charlotte, czyli nazwę miasta, w którym mieszkał, kiedy nauczył się grawerowania laserowego.

shoe-surgeon-4

Zainteresował się customizacją, kiedy spostrzegł, że niemal wszyscy jego znajomi chodzą w identycznych butach. Pierwszą przerobioną przez niego parą były całe białe Nike Air Force 1, które pomalował sprayem w kamuflaż.

shoe-surgeon-5

Zawsze marzył o tym, żeby realizować się w swojej pasji. Nigdy jednak nie przypuszczał, że będzie w stanie się z niej utrzymać, a nawet nieźle zarabiać. 

shoe-surgeon-6

Nieomal popadł w depresję, kiedy przez około 3-4 lata wszyscy zamawiali "pytonowe" Jordany. Czuł się wtedy fatalnie, bo nie robił tego, co chciał, tylko to co musiał. Ale z drugiej strony docenia ten okres w swoim życiu. To była niezła szkoła, bez pomocy której nie byłby w miejscu, w którym jest teraz.

shoe-surgeon-7

Zdecydowanie woli pracować w samotności. Czasami czuje się tak zainspirowany, że zdarza mu się nie wychodzić z pracowni przez 20 godzin. Niektórym może się to wydawać nieco maniakalne, ale w końcu każdy wielki artysta ma w sobie coś z szaleńca.

shoe-surgeon-8

Nike AF1 "Misplaced Checks" pierwotnie nie miały nawet ujrzeć światła dziennego. Ich projektant, John Geiger, przekonał jednak Dominica, żeby je zrobić i sprawdzić, jakie będą reakce. Jak się okazało, rzeczywistość przerosła ich oczekiwania, kiedy sneakerheadzi dosłownie zwariowali na ich punkcie.

shoe-surgeon-9

Twierdzi, że jakość produktów Nike jest o wiele lepsza, niż ludziom się wydaje. Zdarza się, że klasa skóry bywa nie najwyższych lotów, ale sam produkt końcowy wart jest zazwyczaj swojej ceny.

shoe-surgeon-10

Jako nastolatek odwiedził trzech szewców, żeby zgłębić tajniki rzemiosła. Dwóch pierwszych odprawiło go z kwitkiem, traktując go jak intruza. Dopiero trzeci okazał się bardzo pozytywnie nastawiony i podzielił się z nim swoją wiedzą. Mało tego, pomógł mu w zakupie maszyny szewskiej. Pieniądze na nią dostał z kolei od rodziców, którzy zainwestowali w syna część sumy uzyskanej z dopiero co sprzedanego domu.

shoe-surgeon-11

Chce z powrotem przywrócić do życia zawód szewca, który zdecydowanie podupadł i lata świetności ma już dawno za sobą. Dominic widzi jednak nadzieję i przyszłość w nowej generacji rzemieślników i rosnącej liczbie młodych customizerów.

shoe-surgeon-12

Ciągle zdarza mu się dostawać oferty poniżej realnej wartości swojej pracy. Stracił już cierpliwość do osób, którym nieustannie musiał tłumaczyć, dlaczego jego buty aż tyle kosztują. Ludzie zazwyczaj nie potrafią zrozumieć, jak dużo czasu potrzeba na wykonanie jednej pary. Nauczył się jednak, że prędzej czy później znajdzie się klient, który doceni jego rzemiosło i zapłaci tyle, ile trzeba.

shoe-surgeon-13

Przygotowanie wyżej wymienionej pary Air Jordan 1 "Entourage" dla Jerry'ego Ferrary zajęło mu, bagatela, 40 godzin!

shoe-surgeon-14

Niejedna gwiazda usłyszała już od niego magiczne "NIE". Nie chce wymieniać ich z nazwiska, ale jego argumenty budzą respekt. Po pierwsze, bardzo ceni swoją pracę i nie rozdaje prezentów. A po drugie, jako artysta i twórca unikalnych produktów, musi być selektywny. Jeśli miałby inną wizję swojego biznesu i chciałby, żeby wszyscy nosili jego buty, to na pewno byłyby one tańsze i produkowane przez innych ludzi.

shoe-surgeon-15

Na wszystkie swoje produkty daje gwarancję. Jeśli cokolwiek się zepsuje, zostanie bezpłatnie naprawione. Stąd m.in. wzięło się jego zainteresowanie naprawą obuwia. Chciał tworzyć produkty, których jakość zminimalizuje ryzyko uszkodzenia, a w pełni usatysfakcjonowany klient wróci po kolejną parę.

shoe-surgeon-21

Źródło: Complex oraz The Shoe Surgeon

Tagi: -