Proponowany post

Top 5 - Najbardziej Limitowane Nike Cortez W Historii

06 czerwiec 2017
Top 5 - Najbardziej Limitowane Nike Cortez W Historii

Jak już mieliśmy przyjemność wspominać, Nike Cortez obchodzi w tym roku 45 jubileusz debiutu na rynku. Kilka dni temu mieliście okazję dowiedzieć się tutaj nieco o ich bogatej historii, a już dziś mamy dla Was krótkie zestawienie najrzadszych wersji tego ponadczasowego modelu. Uznajmy, że kolejność prezentowanych par jest przypadkowa.

1. Nike Cortez 'Laser Pack' - Tutaj nie będziemy ograniczać się do jednej pary. W 2003 roku światło dzienne ujrzał 'Laser Pack' obejmujący dwie wersje kultowego klasyka. Przy każdej z nich pracował inny pracownik/projektant Nike, Tom Luedecke i Mark Smith. Buty wykonane były przy użyciu naturalnej skóry w całości pokrytej laserowo wypalanym wzorem. Limitowane wersje Hyperstrike produkowane były w ilości 200 sztuk. Regularnie powstało ich jedynie 1000.

Nike Cortez Premium Mark Smith - pre relase sample 1-200


Nike Cortez Mark Smith 'Laser Pack' 1/1000


Nike Cortez 'Laser Pack' Tom Luedecke 1/200
Nike Cortez 'Laser Pack' Tom Luedecke 1/1000
2. Nike Cortez 'Tattoo Laser Pack' designed by Jeff Staple - Pozostajemy w klimacie laserowo wycinanych butów. W tym przypadku sportowy gigant z Oregonu do współpracy zaprosił designera, a zarazem właściciela marki Staple Pigeon, Jeffa Staple. W 2004 roku stworzył on paczkę obuwia, w której prócz wspomnianych Cortezów znajdowały się również Air Rift. Pozbawiony liningu upper zdobi skomplikowany wzór znany z japońskiej sztuki tatuażu. 


3. Nike Cortez Basic x Mr.Cartoon - 2005 rok owocował kolejnym projektem z udziałem nietuzinkowego artysty. Tym razem Cortez swoistym płótnem do wykonania swojego dzieła stał się dla kalifornijskiego tatuażysty/grafficiarza - Mr.Cartoon'a.  Białe, skórzane buty w nietypowy sposób ozdobił skrótem LA nawiązującym do miasta, z którego się wywodzi. Druga wersja kolorystyczna to pozbawiona bocznego Swoosha wersja 'Aztec' z haftowaną piramidą na tyle. Butów prawdopodobnie powstało jedynie 2000 par.

Nike Cortez Basic x Mr.Cartoon 'L.A'


Nike Cortez Basic x Mr.Cartoon 'Aztec'


4. Art & Sole x Nike Cortez iD Hyperstrike - W 2012 roku do czynienia mamy z najbardziej limitowaną wersją kultowego buta jaką świat widział. Z okazji premiery mini-edycji albumu 'Art & Sole' oraz trafieniu kultowego Corteza w ramy zakładki NikeID do udziału w unikalnym przedsięwzięciu zaproszeni zostali czterej artyści: Jiro Bevis, Matthew Nicholson, Shantell Martin oraz Rosse Stallard. Każdy z nich odpowiedzialny był za stworzenie okładki do wyżej wspomnianej publikacji używając jednego z czterech podstawowych kolorów. Każde z wydań, wraz z limitowaną do uwaga, 40 sztuk parą butów zapakowane zostało w specjalny box. Buty zgarnąć można było jedynie w Nike Studio w Boxpark.
5. Nike Cortez 'Innovation to Innovation' Pack - Tutaj przenosimy się do 2009 roku, kiedy to amerykańska marka wypuszcza na światło dzienne specjalną paczkę. Pierwszą jej częścią są 'zwykłe' granatowe nylony w jak najbardziej zbliżonej wersji do wydania OG z 1972 roku. Tak, w dniu premiery Cortezy wyszły również w ciemnej kolorystyce. Druga część to już zaawansowanie technologicznie wersja Fly Motion nie do końca przypominająca już oryginał. Całość dostępna w specjalnie zaprojektowany, podwójnym boxie.

Nie zapominajmy jednak, że wszytko zaczęło się 45 lat temu od kultowych butów, które są jedynym modelem Nike, który od tylu lat dalej jest z nami. Buty w kolorystyce 'Forrest Gump' dalej możecie dostać tutaj lub tutaj, czy na oficjalnej stronie producenta.

Nike

Tagi: -