Wspominamy Tupaca

17 czerwiec 2020
Wspominamy Tupaca

Tupac Amaru Shakur to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci nie tylko wśród raperów ale ogólnie wśród muzyków wszelkiej maści. Legendarny raper a poza tym poeta i aktor to symbol kilku sławnych narracji w złotej erze hip-hopu, jaką były lata 90 XX wieku. Gdyby nie jego tragiczna śmierć w Las Vegas w 1996 to wczoraj świat obchodziłby 49 urodziny Tupaca Shakura. Przypomnijmy sobie tą postać.

Urodzony 16 czerwca 1971 roku w Nowym Jorku, Tupac Amaru Shakur otrzymał imiona po ostatnim władcy Imperium Inków. Jego matka, Afeni Shakur, nazwała go na cześć tej historycznej postaci, aby imiona syna inspirowały go do przewodzenia ludziom i przecierania szlaków dla jego generacji. Marzenie matki Tupaca zostało zresztą spełnione, ponieważ głos jej syna przez lata prowadził wielu młodych amerykanów przez trudy życia codziennego. Wracając jednak do korzeni zatrzymajmy się na chwilę przy rodzicach Tupaca. Afeni Shakur oraz Billy Garland byli członkami socjalistycznego ruchu Czarnych Panter. Aktywizm na rzecz czarnoskórych społeczności był więc obecny w domu rodzinnym od pierwszych lat życia przyszłej gwiazdy rapu. Niestety, ze względu na swoje radykalne poglądy, członkowie Czarnych Panter często przekraczali granice prawa i wdawali się w konflikty z policją. Miesiąc przed urodzeniem swojego syna, Afeni postawiono około 150 zarzutów w związku z przynależeniem do grupy Panther 21.


Po wczesnych latach życia spędzonych na wschodnim Harlemie, rodzina Shakura przeprowadziła się do Baltimore, gdzie Tupac zaczął uczęszczać do miejscowej szkoły artystycznej. Jako uczeń Baltimore School for the Arts, młody raper obcował ze sztuką na wielu płaszczyznach - uczył się baletu, aktorstwa, czytał wiersze i studiował muzykę Jazzową. Równocześnie rozwijał swój talent do rymowania pod bit - wygrał lokalną bitwę i został okrzyknięty mistrzem rapu w swojej szkole. Jako uczeń szkoły w Baltimore, Tupac zaprzyjaźnił się ze znaną dziś aktorką i bizneswoman, Jadą Pinkett, której dedykował swoje wiersze. Była to jedna z jego pierwszym znajomości z ludźmi z szeroko pojętego show - biznesu. 


W 1988 roku Tupac znowu się przeprowadził, tym razem do słonecznej Kalifornii, w mieście Marin City położonym ok. 10 kilometrów od San Francisco. Tam, na deskach szkolnego teatru młody raper i aktor doskonalił swoje umiejętności aktorskie. Jednocześnie, młody Shakur rozpoczął nagrywanie swoich pierwszych hip-hopowych kawałków pod pseudonimem MC New York. Jego raczkującą karierę wsparła nauczycielka prowadząca zajęcia z poezji, na które uczęszczał Tupac. Pani Steinberg dosłownie wzięła młodego rapera pod swoje skrzydła. Początkowo zorganizowała koncert Tupacowi i jego grupie Strictly Dope. Następnie przedstawiła wschodzącą gwiazdę menadżerowi grupy Digital Underground - Shakur został ich tancerzem i pomagał rozstawiać sprzęt przed koncertem. Dzięki temu, przyszła legenda rapu mogła rzucić okiem na życie w trasie koncertowej "od kuchni". Pseudonim 2Pac po raz pierwszy ukazał się światu jako gość na płycie This is an EP Release.


W listopadzie 1991 ukazał się debiutancki album 2Paca, 2Pacalypse Now. Twórczość Tupaca poruszała tematy nierówności rasowej i brutalności funkcjonariuszy policji wobec młodych, czarnoskórych amerykanów. Pamiętając niedawne wydarzenia związane z rosnącą popularnością grupy N.W.A, władze USA skupiły się na częściowej krytyce kolejnych piosenek głoszących tak zwaną prawdę ulicy. Ówczesny Vice Prezydent Stanów Zjednoczonych wydał nawet oświadczenie, w którym stwierdził, że "Nie ma potrzeby wydawania tego rodzaju nagrań muzycznych, rzeczy opisywane w tych utworach nie mają miejsca na terenie USA". Sam 2Pac również skomentował sprawę i wytłumaczył, że jedyne co chciał przekazać na swoim albumie to codzienność z jaką mają do czynienia młodzi mieszkańcy getta i blokowisk. Pomimo wzbudzonych kontrowersji (a może dzięki nim?), 2Pacalypse Now zdobyło status złotej płyty.


Dwa lata później, w 1993 roku wydany został drugi album pod tytułem Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z... Tym razem, młody raper skupił się na krytykowaniu działań polityków i przedstawianiu swojej anty politycznej postawy wobec rządu. Album uzyskał status platynowej płyty a kariera Tupaca zaczęła nabierać tempa. W tym samym czasie, Shakur został oskarżony przez 19 letnią kobietę o molestowanie seksualne. Finalnie, udowodniono mu jeden z trzech stawianych mu zarzutów. Zanim jednak doszło do skazania, 2Pac przeżył zamach na swoje życie. Podczas nagrywania swojego trzeciego albumu, Pac otrzymał zaproszenie od znajomego producenta na nagranie kilku wersów w Nowojorskim studiu nagraniowym. Na miejscu czekało jednak trzech mężczyzn, którzy obrabowali i pięciokrotnie postrzelili młodego gwiazdora. Parę godzin po przejściu operacji ratującej mu życie, 2Pac wypisał się ze szpitala w obawie, że niedoszli oprawcy powrócą dokończyć to co zaczęli poprzedniego wieczora. Później, Tupac oskarżył swojego znajomego rapera, Notoriousa B.I.G oraz jego producenta P.Diddy'ego o zorganizowanie zamachu. Tak rozpoczął się jeden z najbardziej znanych światu konfliktów w świecie hip-hopu a diss tracki "Hit 'em Up" i "Who Shot ya" do dziś uznawane są za kultowe. Jakby tego było mało, Pac został skazany na 11 miesięcy więzienia, ponieważ udowodniono mu dotykanie pośladków poszkodowanej 19 latki, która pozwała Tupaca. 

W 1995 roku wydany został trzeci album. Tupac musiał jednak śledzić sukces Me Against the World zza więziennych krat, za które trafił 15 lutego 1995 roku. Po 11 miesiącach z więzienia wyciągnął go gangster i właściciel wytwórni z Los Angeles - Suge Knight. Mając pod swoimi skrzydłami najlepszego producenta na zachodnim wybrzeżu, czyli Dr. Dre, Knight zaoferował 2Pacowi kontrakt na trzy płyty pod szyldem Death Row Records oraz wpłacenie kaucji wynoszącej 1.4 miliony dolarów. Po wyjściu z więzienia, Shakur od razu udał się do LA, gdzie w 14 dni nagrał dwu płytowy album, na którym znalazło się aż 27 utworów! All Eyez on Me otrzymał status platynowej płyty już cztery godziny po trafieniu na sklepowe półki. Niestety, była to ostatnia płyta wydana za życia Tupaca. Przed śmiercią, artysta zdążył nagrać jeszcze album The Don Killuminati: The 7 Day Theory. Na potrzeby tej płyty, 2Pac zmienił pseudonim sceniczny na Makaveli a materiał na tą płytę powstał w zaledwie tydzień.


Tupac Shakur zmarł 13 września 1996 roku, 7 dni po strzelaninie jaka miała miejsce w Las Vegas po walce bokserskiej przyjaciela Tupaca, niejakiego Mike'a Tysona. Krótko po walce w hotelu MGM Grand, Tupac i jego świta pobili Orlando Andersona, który miał ukraść złoty łańcuch jednemu z ludzi Suge Knighta. Niedługo po tym zajściu, Knight i Tupac odjechali z hotelu. Na jednym ze skrzyżowań do ich czarnego BWM podjechał biały Cadillac, z którego oddano 12 strzałów w stronę Paca i Knighta - pięć z nich ugodziło Shakura, który zmarł w szpitalu po 7 dniach walki o życie. 

Postać Tupaca Shakura niewątpliwie wpłynęła na rozwój hip-hopu ale też otworzyła drzwi do Hollywood młodym aktorom z gorszym startem. Spuścizna 2Paca to nie tylko pięć studyjnych albumów ale też role w takich filmach jak: "Poetic Justice" "Juice" czy "Above the Rim". Na podstawie życia i śmierci Tupaca Shakura powstało też kilka pozycji filmowych. Najświeższa z nich, "All Eyez On Me" miała swoją premierę w kinach w 2017 roku. Na Netflix dostępny jest też serial "Unsolved", który skupia się na badaniu zamachów na życie Tupaca i Notoriousa B.I.G. Który album 2Paca jest wasz ulubiony? Jego urodziny były wczoraj, ale jego utworów będziemy chyba słuchać przez cały tydzień!


Tagi: Tupac 2pac