Proponowany post

Wszytko To, Co Mogliście Zobaczyć Na Wystawie 'WARSAW ZX STORIES'

14 styczeń 2019
Wszytko To, Co Mogliście Zobaczyć Na Wystawie 'WARSAW ZX STORIES'

Część z Was wie, a część nawet miała okazję osobiście odwiedzić organizowaną wspólnie ze stołecznym butikiem Warsaw Sneaker Store wystawę archiwalnych modeli butów marki adidas z linii ZX - 'Warsaw Zx Stories'. Niestety jak wiadomo, nie każdemu udało się wpaść, a może chciałby zobaczyć, a co ważniejsze zgłębić nieco wiedzy na temat wystawianych wtedy kicksów. Z tej okazji zrobiliśmy dla Was krótkie podsumowanie tego, co stało w gablotach. Poniżej pełna lista. Miłej lektury!

adidas Consortium ZX 90s RUN x DQM - 2008 rok.

Część rozbudowanego projektu z serii aZX. Pod literą ‚Q’ skrywał się projekt z nowojorskim, nieistniejącym już butikiem DQM (Dave’s Quality Meat’s). Bazą stał się bardzo mało popularny wtedy model ZX 90s RUN mający być współczesną wersją archiwalnych klasyków.

adidas Consortium ZX 420 ‚Quotoole’ - 2014 rok.

adidas Consortium połączył siły ze znanym kolekcjonerem butów o pseudonimie Quote oraz brytyjskim ilustratorem Peterem O'Toole. Wspomniany duet zabrał się za model ZX 420. Quote zainspirowany rzadkimi retro-biegówkami adidas Denver ze swojej kolekcji postanowił wykorzystać ich barwy przenosząc je na "czterystadwudziestki". Peter O'Toole tymczasem opracował książkę z ilustracjami rzadkich modeli vintage pochodzących z kolekcji swojego partnera.

adidas Consortium ZX 450 x SNS - 2008 rok.

Kolejny projekt z aZX serii. Tym razem pod literą ‚S’ kryje się ekipa szwedzkiego butiku Sneakersnstuff i adidas ZX 450. To, co wyróżnia to wydanie, to wodoodporne materiały, mające na celu świetnie sobie radzić z panującymi w Skandynawii warunkami atmosferycznymi. Zielony kolor odnosi się do rozległych, szwedzkich lasów, a żółty detal na podeszwie do spadających jesienią liści. Ten sam motyw znajdziecie na wkładkach.

adidas Consortium ZX 450 x Livestock - 2008 rok.

Litera ‚L’ w projekcie aZX Series przypadła kanadyjskiemu butikowi Livestock, który na przestrzeni lat dalej potrafi zaskoczyć nas ciekawymi, kolaboracyjnymi projektami. Wybór po raz kolejny w serii padł na biegowy model ZX 450, którego początki sięgają 1985 roku. Całość utrzymana jest w prostej, oliwkowo-białej kolorystyce.

adidas Originals ZX 500 x Mastermind Japan -  2013 rok.

W 2013 roku po raz pierwszy w historii światło dzienne ujrzał wspólny projekt niemieckiej marki adidas Originals i japońskiego brandu Mastermind Japan. Projekt ten obejmował kilka modeli butów, a między innymi biegowy ZX 500. Wszytko utrzymane, jest w klasycznej czerni z kontrastującymi, białymi logo pod postacią czaszki MMJ. Elementem szczególnym są lacelocki w kształcie kości.

adidas ZX 710 OG

Historia tej rasowej biegówki sięga 1987 roku. To, co najbardziej wyróżnia te z pozoru bardzo proste biegówki to nienaganny, bardzo agresywny kształt, który udało się odtworzyć przy okazji retro w 2013 roku. Przy tej sylwetce należy również wspomnieć o podeszwie wykonanej z pianki o dwóch gęstościach oraz systemie Dellinger Web absorbującym wstrząsy.

adidas Consortium ZX 800 x Kendo - 2008 rok.

W projekcie aZX litera ‘K’ należy do nieistniejącego już butiku Kendo z Los Angeles. Ekipa stworzonego z myślą o kobietach i do nich kierowanego małego sklepu postawiła na model ZX 800. Mieszanka zamszu i siateczki ubrana w szaro-purpurowe zestawienie kolorystyczne przełamana jest turkusowymi oraz złotymi detalami podkreślającymi udział kobiet w ich tworzeniu. Jak wiadomo, w dniu premiery w 2008 roku znalazły one również wielu fanów w postaci płci męskiej.

adidas Consortium ZX 800 x ACU - 2008 rok.

W 2006 roku w Szanghaju otworzył się pierwszy sneakersowy butik z prawdziwego zdarzenia o nazwie ACU. Wszytko z inicjatywy założyciela marki CLOT - Edisona Chena. Dwa lata później Edison i dyrektor kreatywny ACU wspólnie z marką adidas projektują unikalną wersję modelu ZX 800. Swoim wyglądem buty jak najbardziej oddawać mają klimat Chin. Stąd cholewka utrzymana jest w barwach flagi tego kraju, a do produkcji użyto pięknie, ale subtelnie zdobionego jedwabiu. To właśnie ten projekt z literą ‚A’ zapoczątkował cały projekt aZX.

adidas Consortium ZX 800 x Footpatrol - 2008 rok.

Pod literą ‚F’ będącej częścią projektu aZX nie mogło zabraknąć kultowego, brytyjskiego butiku Footpatrol. Ekipa jak najlepiej chciała podkreślić to, jak ważna dla Brytyjczyków była linia sportowego obuwia niemieckiej marki. Jako wzór do zaprojektowania unikalnej wersji modelu ZX 800 była oryginalna kolorystyka kultowych ZX 8000. Co ciekawe niemal 100% cholewki wykonane jest z odblaskowego materiały 3M.

adidas ZX 5000 ‚OG’

Model ten po raz pierwszy na rynku pojawił się w 1988 roku. Światło dzienne ujrzał podczas Olimpiady w Seulu i tym samym zapoczątkował produkcję kultowych modeli butów niemieckiej marki adidas oznaczonych czterema cyframi. Wraz z nim pojawił się system stabilizacji toru ‚Torsion’ oraz amortyzacji ‚Soft Cell’ pod piętą. Tutaj wydanie z 2009 roku.

adidas ZX 5000 x BAPE x UNDFTD - 2012 rok.

Na przełomie 2012/2013 roku światło dzienne ujrzał kolejny ciekawy projekt. Tym razem na bazie modelu ZX 5000 pracowały dwie ekipy z różnych zakątków świata. Przy wspólnym stole projektowym zasiadł japoński BAPE oraz kalifornijski UNDFTD, a efektem ich wspólnych działań jest militarna kolorystka wyżej wspomnianej sylwetki. Wraz z nimi do sprzedaży trafiły jeszcze dwie stonowane kolorystyki modelu Campus.

adidas Consortium ZX 7000 x Patta - 2008 rok

Do zacnego grona ekip projektu aZX Series z 2008 roku dołączył również zespuł holenderskiego butiku Patta. Pod literą ‚P’ kryje się unikalna wersja modelu ZX 7000. Inspiracją do stworzenia tak szalonego połączenia kolorów była kurtka jednego z bohaterów amerykańskiego sitcomu "The Parking Garage”.

adidas ZX 8000 ‚Aqua’ 

adidas ZX 8000 aqua to chyba najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel rodziny ZX. Model ten na rynku zadebiutował w 1989 roku i na przestrzeni tych wielu lat stawał się bazą dla wielu kolaboracyjnych projektów. Kilka razy też doczekał się on swoich wiernych oryginałowi sprzed lat re-edycji. Za każdym razem wyróżnia go piękny odcień niebieskiego koloru pokrywającego znaczącą część cholewki.

adidas Consortium ZX 8000 x UNDFTD - 2008 rok.

Rok 2008 był bardzo bogaty w kolaboracyjne projekty. Jednym z najbardziej rozbudowanych zdecydowanie był aZX Series obejmujący aż 26 projektów z udziałem starannie wyselekcjonowanych butików z całego świata. Każdy z nich pod inną literą alfabetu. ‚U’ przypadło ekipie kalifornijskiego brandu ‚UNDFTD’, a efektem ich działań bardzo prosta, ale efektowna kolorystyka modelu ZX 8000. 

adidas Consortium ZX 8000 - 2010 rok.

Na początku 2010 roku niemiecki brand zaprezentował światu paczkę ‚Consortium Runners Parck’ obejmujący dwa modele butów, ZX 8000 oraz Torsion Special. Ten pierwszy swoją kolorystyką nawiązywał do kultowej linii EQT z początku lat 90. Trzy lata później japoński butik Mita Sneakers wypuścił bardzo podobną wersję tej sylwetki.


adidas ZX 8000 x Mita Sneakers - 2013 rok.

Japoński butik Mita Sneakers po raz kolejny połączył siły z firmą adidas. Tym razem wspólna kooperacja zaowocowała specjalną edycją biegówek ZX 8000 inspirowaną performanceową serią EQT. Niemiecka firma tradycyjnie już zadbała o najlepsze materiały oraz nienaganną jakość wykonania. Kolorystyka ta mocno przypominała gorące wydanie Consortium z 2010 roku. 

adidas Originals ZX 8000 ‚Fall of the Wall’ - Bravo - 2013 rok.

W 2013, z okazji 25. rocznicy upadku Muru Berlińskiego niemiecka marka adidas wypuściła jubileuszowy pack na bazie modelu ZX 8000. Każda z kolorystyk nawiązywała do wojskowych checkpointów ‚Charlie’, ‚Alpha’ oraz ‚Bravo’ rozsianych po Berlinie. Wszytko okraszone, metką ‚Made in Germany’.

adidas ZX 9000 ‚OG’

Oto kolejny członek kultowej linii ZX. Model o oznaczeniu 9000 w sprzedaż pojawił się w 1989 roku i na przestrzeni lat doczekał się trzech re-edycji, w 2008 oraz 2011 i 2013 roku. Potocznie nazywane ‚Hydrami’ buty wykonane są z turkusowego, syntetycznego zamszu, nylonowej siateczki i pianki Polypag w podeszwie, która zapewniać ma maksymalny komfort użytkowania. Na spodzie nie mogło zabraknąć systemu Torsion.

adidas Consortium ZX 9000 x Wood Wood - 2008 rok.

adidas ZX 9000 w kolaboracji z marką Wood Wood to dla wielu kolekcjonerów obuwia jedna z najlepsza kolorystyk tego modelu. Jest to część projektu aZX, a dokładniej to, co kryje się pod literą ‚W’. Charakterystyczne logo na języku to podkreślenie różnic pomiędzy prawą, a lewą stopą. Buty do sprzedaży trafiły dokładnie 18 października.

adidas Consortium ZX 9000 x Crooked Tongues - 2008 rok.

Kolejne ‚tysiączniki’ z serii aZX wchodzące w trzecią część tego naprawdę rozbudowanego projektu. Za wygląd butów skrywających się pod literą ‚T’ odpowiedzialna była ekipa londyńskiego sklepu, a zarazem sneakersowego portalu Crooked Tongues. Niestety przedsięwzięcie to od kilku lat już nie istnieje. 

adidas Originals ZX 9000 Berlin Store 10th Anniversary ‚Made for Berlin’ - 2011 rok.

Mieszczący się w dzielnicy Mitte w Berlinie flagship adidas Originals w 2001 roku obchodzi okrągłe, 10-te urodziny. Taka rocznica nie mogła przejść bez echa. Z tej okazji niemiecki brand przygotował specjalny, jubileuszowy pack, w skład którego wchodzić będą m.in. tytułowe ZX 9000. Buty zainspirowane są architekturą Berlina i powstały w mocno limitowanej liczbie 150 numerowanych par. W zestawie dostępna również była kurtka Berlin Colorado Windbreaker. 


W tym miejscu ponownie chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego eventu, a w szczególności prawdziwym kolekcjonerom butów z trzema paskami - Pytsonowi oraz Jarkowi, którzy udostępnili nam część butów z własnych, prywatnych kolekcji. 5!