WTAPS - Czytaj Double Taps

28 wrzesień 2020
WTAPS - Czytaj Double Taps
Warto Takie Artykuły Przeczytać StarannieNajpierw zaczynasz interesować się butami i ciuchami. Może być to spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Imponuje Ci jakiś koszykarz, piłkarz, muzyk - ktoś kto ma na Ciebie wpływ, a Ty chcesz nosić to, co promuje. Powoli odkrywasz czym są Air Forcy czy Air Maxy a pierwsze zaoszczędzone pieniądze wydajesz na jakieś średnie kolorystyki powyższych modeli znalezione w outlecie - bo przecież chodzi o model, a nie o CW (nawet nie wiesz co to znaczy). Kolejnym etapem jest podróż w głąb - wraz z wiekiem zaczynasz trochę zarabiać, i możesz pozwolić sobie na rzeczy, które w niektórych kręgach są bardzo pożądane. Teesy od Supreme, bluzy ASSC czy Yeezy powoli stają się normą, która z premiery na premierę cieszy coraz mniej. I wreszcie nadchodzi ona. Potężna pomimo swoich małych rozmiarów. Inspirująca nie tylko modowy świat. Posiadająca bogatą historię i tradycje sięgające tysięcy lat. Kwitnącą wiśnią. Japonia.
Tak w dużym skrócie przebiegał mój proces zainteresowań streetwearową kulturą, ale jestem święcie przekonany, że taka sama droga czeka (lub jest już za wami) wielu z was. Japonia to święty Graal dla wszystkich wkręconych w buty, ciuchy ale także masę innych zajawek, które Tokio codziennie pompuje na cały świat. Powstało tam wiele marek, których klientów można by raczej nazwać wyznawcami, i które po dziś dzień kreują światowe trendy. BAPE, Neighborhood, visvim, Fragment Design, Undercover, Comme des Garcons… Mało? Needles, Facetasm, KAPITAL, Wacko Maria, Yohji Yamamoto, Cav Empt, mastermind, White Moutaineering - w ten sposób można by z pewnością zapisać kilka akapitów. Dziś jednak postaram się przybliżyć wam historię brandu, który z dumą może ustawić się w jednym szeregu z japońską “pierwszą ligą”, i który prędzej czy później zakorzeni się także w waszej głowie. Poznajcie WTAPS.
WTAPS (czyt. double taps) to marka założona w 1996 roku w Tokio przez Tetsu Nishiyame. Nie była to pierwsza styczność Teta z tym rynkiem - trzy lata wcześniej stworzył on projekt zatytułowany FPAR( Forty Percents Against Rights), który opierał się na nadrukowywaniu na gotowe teesy bootlegowych grafik, często głoszących antyrządowe hasła. Jak się później okazało był to dopiero początek pięknej przygody.


Cały zamysł stojący za marką WTAPS zdradzać powinno już prawidłowe rozwinięcie nazwy. “Double Taps” odnosi się bowiem do techniki wojskowej, która polega na wystrzeleniu dwóch szybkich strzałów z broni w jednym kierunku. Większość projektów od samego początku jest więc utrzymana w militarnych barwach, a kroje na pierwszym miejscu mają być po prostu funkcjonalne. 
Pomysł wypalił, od początku WTAPS spotkał się z dużo lepszym przyjęciem niż FPAR, ale "robotę" zrobiły tu tak naprawdę w dużej mierze tak naturalne w japońskim środowisku kolaboracje. Działania z takimi markami jak BAPE, Supreme, Porter Yoshida czy Undercover ugruntowały pozycję Nishiyamy na rynku, i sprawiły, że WTAPS mógł wypłynąć na szerokie wody. Momentem przełomowym był jednak rok 2006, który przypadał na 10-lecie marki, i w którym po raz pierwszy drogi Tetsu przecięły się z Vansem. Efektem tej współpracy były kultowe “kości”, które przedstawiły WTAPS zagranicznemu odbiorcy, przy okazji będąc jedną z najważniejszych kolaboracji w historii OBU marek. 
Poza militariami Nishiyama w swoje projekty wplatał też inspiracje związane z deskorolką (Vans to jak się już domyślacie nieprzypadkowy partner) czy muzyką, w głównej mierze punkową. Oprócz tego mogliśmy zauważyć także wpływ estetyki workwearowej, która bardzo płynnie wpisała się w funkcjonalny zamysł brandu.
Najbardziej kultowymi produktami, które momentalnie kojarzą się z marką są na pewno kurtki M-65, które pierwotnie zostały zaprojektowane dla amerykańskiej armii w latach 70-tych, spodnie, szorty i koszule Jungle oraz design tee. Wszystko utrzymane jest raczej w stonowanych militarnych barwach, chociaż Tet nie boi się także eksperymentować z nieco bardziej wyszukanymi kolorami i projektami.
W 2011 roku Nishiyama w Tokio, w dzielnicy Shibuya otworzył sklep GIP (Gorilla: The Incubation Period). GIP Store stał się tym samym oficjalnym sklepem flagowym WTAPS w którego asortymencie znaleźć możemy też wskrzeszoną po latach drugą markę Tetsu - Forty Percents Against Rights (FPAR). Oprócz tego ich produkty są dostępne w wielu butikach na całym świecie, chociaż niestety w Polsce cały czas nie doczekaliśmy się oficjalnej dystrybucji.
W naszych sklepach znaleźć mogliście za to kolaboracje z Vansem, o których wspominałem wam nieco wcześniej. Ostatnia z nich, czyli powrót popularnych “kości” miała miejsce w poprzedni weekend, i zgodnie z oczekiwaniami wyprzedała się w ciągu kilku godzin. Cały czas macie jednak możliwość dorwania ciuchów z tej kolekcji, które w Polsce dostępne są ekskluzywnie w sklepie Chmielna 20 LAB.Tagi: wtaps