Krótka Historia Twórczości Kiko Kostadinova

Jak już wiecie kilko urodził się w 1989 roku w Bułgarii i w wieku 16 lat wyemigrował do Londynu. Zanim zaczął interesować się modą uzyskał dyplom w dziedzinie technologii informatycznych, z których na rzecz podstawowego kursu w London College of Fashion zrezygnował. Zaraz potym podjął próbę dostania się do Central Saint Martins, gdzie jego aplikacja została odrzucona. W między czasie pomagał, szkolił się i szlifował swoje umiejętności u boku takich person jak Aitor Throup , Nicola Formichetti i Stephan Mann. Po dwóch latach przyjęty został do programu projektowania i marketingu mody w Central Saint Martins, gdzie w 2016 roku obronił dyplom magistra, ale o tym nieco później.

Wszytko, zaczęło się w 2013 roku, kiedy to kultowy, streetwearowy brand Stüssy wraz z londyńskim portalem fashion SHOWstudio zobaczyli w Kiko ogromny potencjał i zaprosili go do stworzenia specjalnej kapsuły odzieży zatytułowanej 'Displacement'  - 'Przemieszczenie'. Całość, mimo tego, że składała się jedynie z bluz oraz nakryć głowy robiła ogromne wrażenie. Wszystko to, jak już sama nazwa wskazuje Kiko osiągnął, poprzez rozparcelowanie poszczególnych elementów na czynniki pierwsze i ponowne ich złożenie nadając całości, unikalnego charakteru. Ręcznie tworząc każdą z rzeczy, co zajmowało około 1-2 dni Kostadinov inspirował się twórczością, a konkretnie książką 'Przemieszczenie' amerykańskiego rzeźbiarza Richarda Serry, który jest między innymi twórcą Pomnika Holocaustu w Berlinie. 

Dwa lata później drogi Kiko oraz Stüssy zbiegły się raz jeszcze. Z okazji 35. powstania marki powstało wiele jubileuszowych projektów, a za jeden z nich odpowiedzialny był młody, bułgarski artysta. Tym razem w ramach kolekcji powstało nieco więcej rzeczy i obejmowało szerszą gamę zrekonstruowanych bluz, spodni dresowych, koszulek i czapek, z owerlokami, surowymi obszyciami i strzępieniami. Do produkcji użyto jedynie najbardziej klasycznych, ponadczasowych wzorów. Co ciekawe, dochód ze sprzedaży tej kolekcji dostępnej jedynie w DSMNY przeznaczył na ukończenie magistra na Central Saint Martins, a udział w projekcie był dla niego nie lada wyzwaniem.

W 2016 roku przyszła pora obronić tytuł magistra zwieńczona pokazem autorskiej kolekcji. Już na pierwszy rzut oka widać, że wspólna kapsuła z Stussy była dla Kiko jedynie rozgrzewką, a to, co go naprawdę jara wygląda zupełnie inaczej. 'Looked Away' to inspirowana Fordyzmem kolekcja, w której znajdziemy wiele odniesień do odzieży roboczej i mundurów przemysłowych, ale w prostym, unikalnym, a co najważniejsze autentycznym stylu. Kolekcja obejmuje minimalistyczne kurtki, koszule oraz spodnie. Tutaj możemy Was nieco zdziwić, bo było ich aż 7 różnych krojów, gdzie kolekcja obejmowała jedynie 10 styli zestawione z kontrowersyjnymi butami do biegania marki Hoka. Wszytko, utrzymano w prostych, jednolitych kolorystykach bazując na granatach, błękitach i szarościach. Podczas pokazu swojej kolekcji na CSM podczas London Fashion Week bułgarski projektant ubrał swoich modeli w czarne maski 'Morphsuit', czyniąc ich całkowicie nierozpoznawalnymi. Z tego powodu agencje odmówiły mu używania swoich modeli, także Kostadinov musiał zwrócić się o pomoc do swoich przyjaciół, takich jak Rei Delos-ReyesMiles Felix, którzy szli po wybiegu. Póżniej Kiko jeszcze bardziej i coraz bardziej dosadnie pogłębiał temat odzieży użytkowej, roboczej oraz technik przemysłowych. Do produkcji jednej z 'koszul szpitalnych' oraz swetra w późniejszej kolekcji użył unikalnej technologii dźwiękoszczelności, której nauczył się od pracującego na budowie ojca. Sięgnął też po bawełnę Ventilę, której używa się do produkcji odzieży wojskowej, medycznej oraz oczywiście roboczej.

W 2017 roku Kiko raz jeszcze wchodzi w kolaboracyjny projekt. Kontynuując swoją pasję do pogłębiania wiedzy na temat brytyjskiego dziedzictwa odzieżowego, tym razem, wspólnie ze szkocką marką Mackintosh. Sam brand słynie ze swojej ponad 200-letniej tradycji w produkcji wodoodpornych, klasycznych płaszczy oraz odzieży wierzchniej w klasycznym, militarnym stylu, wykonanych z autorskiej, gumowanej bawełny. Z racji tego, że w fabryce każda z rzeczy produkowana jest ręcznie przy użyciu tradycyjnych technik, ilość rzeczy jest mocno ograniczona, a marka na przestrzeni lat miała okazję współpracować z takimi instytucjami jak Céline, Balenciaga, Maison Margiela, Vetements czy Louis Vuitton. Przyszła też pora na Kiko i jego autorską, unisexową kolekcję zatytułowaną '0001' inspirowaną ruchem artystycznym Arte Povera z lat 60. XX wieku. W ramach tej współpracy Kostadinov postanowił skupić się na tym, z czego słynie Mackintosh, czyli specjalnej gumie uszczelnianej klejem na bazie kauczuku, która jest integralną częścią marki. W ramach pierwszej kolekcji powstało 10 elementów, począwszy od ciężkich okryć wierzchnich, poprzez spodnie, czy nawet swetry skonstruowane przy użyciu materiału z merynosa nowozelandzkiego pochodzenia japońskiego. Kluczowym, wyróżniającym tę kolekcję zabiegiem jest przeniesienie na zewnętrzną stronę, a zarazem uwidocznienie charakterystycznych precyzyjnych łączeń materiału przykrytych szeroką, błyszczącą taśmą. Wszytko dostępne, było jedynie w klasycznej czerni. Kolekcja '0001' była jedynie początkiem współpracy i projekt pod analogicznymi nazwami '0002' czy '0003' jest kontynuowany. 

Prezentacja autorskiej kolekcji „00042018” / „Funny how Secrets Travel” przygotowanej na sezon wiosna/lato 2018 to kolejny przełomowy moment dla Kiko. To właśnie wtedy rozpoczęła się jego trwająca do dziś współpraca z japońską marką ASICS. Elementem charakterystycznym tego pokazu było to, że wszyscy modele na połowę twarzy mają naciągnięte pończochy, a wzięło się to z inspiracji postacią Francisa Dolarhyde'a z filmu 'Manhunter' z 1986 roku. Prócz odzieży światło dzienne ujrzał jeden z aktualnie najbardziej hypeowych modeli powstałych w ramach tej współpracy model butów GEL-Burz 1. Buty utrzymane są w coraz bardziej popularnym, sportowym stylu, a ich wygląd to wypadkowa fuzji dwóch innych sylwetek japońskiej marki, GEL-Nimbus 20 oraz GEL-Venture 6. Z racji swojego bardzo limitowanego nakładu wszystkie trzy dostępne wtedy kolorystyki z asortymentu dosłownie kilku starannie wyselekcjonowanych butików zniknęły w mgnieniu oka.

„00042018” / „Obscured by Clouds, to kolejna autorska kolekcja Kiko i kolejna współpraca na linii Kiko x ASCIS, ale tym razem nieopierająca się jedynie na butach. Prócz drugiej generacji modelu GEL-Burz 2 w trzech kolorystykach 'Seafoam', 'Terracota' oraz 'Forest', na wybiegu pojawił się również model GEL-Delva oraz sportowa odzież.. Światło dzienne ujrzała też pierwsza kolekcja obuwia zaprojektowana dla marki Camper. Tworząc nową sylwetkę Kostadinov inspirował się masywnym obuwiem turystycznym wyposażonym w membranę Gore-Tex. W kolekcji jesień/zima 2018 Kiko postanowił też spróbować swoich sił w modzie damskiej. W tym samym roku wspólnie z Taro Ray, Stephen Mann i Michael Kopelman zakładają streetwearowy brand AFFIX, który niedługo po tym łączy siły z ASICS, ale o tym nieco więcej dowiecie się tutaj

W kolekcji Spring/Summer 2019 Kiko odpuszcza sobie temat damskiej odzieży, którą zajęły się absolwentki Central Saint Martin, Deannę i Laurę Fanning. To właśnie one miały też zaszczyt tworzyć pierwsze damskie buty Kiko x ASICS, model Gessirit, o czym nieco więcej dowiecie się tutaj. Męska kolekcja wkroczyła na inny tor, a jak do tej pory ziemiste, spokojne kolory zastąpione zostały ciepłymi, zielonymi, lawendowymi czy morelowymi pastelami łącząc w sobie wiele form. W kolekcji można doszukać się wielu inspiracji różnymi kulturami i narodowościami. Tworząc ją Kiko czerpał inspirację z twórczości Martina Kippenbergera − niemieckiego rzeźbiarza, grafika, malarza i autora instalacji. Wtedy też światło dzienne ujrzał bardzo specyficzny model butów GEL-Sokat Infinity II będący nowoczesną wersją Asics Tug of War oraz druga współpraca z Camper.

Śmiało możemy powiedzieć, że Kiko Kostadinov to jedna z aktualnie ciekawszych postaci w świecie mody. Zaczynając do współpracy ze streetwearową marką Stussy przebrnął przez tak klasyczne brandy, jak Mackintosh, a dalej jest szczery i konsekwentny w swoim działaniu. Spójne łączenie elementów odzieży roboczej z artystycznymi wpływami będąc przy tym mistrzem swojego fachu skupiającym się na dbałości o najmniejsze detale, jest naprawdę trudne, a jemu to wychodzi.