Po Raz Pierwszy Wraca Oryginalna Kolorystyka Asics GEL-Lyte III Z 1990 Roku - Poznajcie Krótką Historię Modelu

Skoro część z Was poznała już bogatą historię powstania japońskiej marki ASICS Tiger (klik) oraz jej najważniejsze modele z początków jej powstania w 1949 roku płynnie możemy przejść do krótkiej historii chyba najbardziej rozpoznawalnego, pożądanego i kultowego modelu japońskiej marki Asics - GEL-Lyte III, który na rynku pojawił się w 1990 roku. Jak nie trudno policzyć, już za kilka tygodni buty obchodzić będą pełnoprawne 30. urodziny, a brand wie jak to należycie uczcić. Pierwszym prezentem, który de facto kierowany jest do fanów tej ponadczasowej sylwetki, jest retro jednej z oryginalnych kolorystyk tej sylwetki, która uwaga, przez ostatnie 30 lat nie doczekała się re-edycji, co oczywiście jest nie lada gratką dla kolekcjonerów chcących uzupełnić braki w swoich zbiorach, ale i nie tylko. Widząc odzew fanów obuwia sportowego w sprawie powrotu 'Citrusów' cieszyć się one będą naprawdę sporą popularnością. Coś czujemy, że nadchodzące 12 miesięcy, to będzie naprawdę dobry czas dla japońskiej marki. 

No dobra, to lecimy z tematem. O tym, że Asics GEL-Lyte III na rynku zadebiutował w 1990 roku wszyscy doskonale już wiedzą. Zacznijmy może od tego, kto jest odpowiedzialny za aktualny wygląd trójek i czym charakteryzuje się ta innowacyjna jak na tamte czasy performanceowa sylwetka opracowana pod hasłem 'ultimate performance shoe'. Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest niejaki Shigeyuki Mitsui, który de facto do tej pory pracuje w ASICS. Niestety, jak podają źródła rok 2020 będzie ostatnim, a Shigeyuki przechodzi na zasłużony odpoczynek. Poniżej w ramach ciekawostki podrzucamy Wam zdjęcia odtworzonego przez japońską markę studio, w którym kreślił pierwsze szkice, a w finale powstała ponadczasowa sylwetka z charakterystycznie podzielonym językiem.


Płynnie przejdźmy do technologii GEL, która jednoznacznie kojarzona jest z japońskim brandem i jest ich flagową, ciągle doskonaloną recepturą na sukces. Skoro już przy niej jesteśmy, to powiedzmy o niej parę słów, bo może nie każdy wie, z czym to się je. Sam system opracowany został w 1986 roku, funkcjonując wtedy pod nazwą Alpha GEL. Sam system opiera się na poliuretanowej kapsułce wypełnionej półpłynną substancją o strukturze silikonu usytuowanej w najbardziej narażonych na przeciążenia miejscach w podeszwie środkowej. GEL Cushioning System świetnie absorbuje pionowe wstrząsy, oddając energię w kierunku poziomym. Po raz pierwszy pojawił się on wraz z premierą model Freaks debiutujących na równi z popularniejszymi GT-2 aka Gran Turismo II. Tutaj w ramach ciekawostki powiemy, że buty zaprojektowano w Stanach Zjednoczonych, a inspirowane były samochodami. Dodatkowo system amortyzacji w nich zastosowany był o 28% wydajniejszy niż u konkurencji

W GEL-Lyte III prócz systemu GEL umieszczonego w podeszwie kluczowym elementem jest podeszwa środkowa wykonana przy użyciu skompresowanej pianki EVA o trzech gęstościach, która dodatkowo chroni przed wstrząsami. Wysunięta w stronę śródstopia ramka też nie wzięła się z przypadku, a ma zapewnić maksymalną kontrolę ruchu, która wspomagana jest stabilizatorem pięty. 

Dodatkowo w 2016 roku wspólnie z marką ASICS mieliśmy okazję świętować 30. rocznicę powstania systemu GEL, a jak się bawiliśmy, możecie przypomnieć sobie tutaj

Przejdźmy piętro wyżej i bliżej przyjrzymy się tej sportowej, świetnie wyprofilowanej cholewce o nienagannym, dynamicznym kształcie. Zacznijmy może od materiałów oraz kolorystyki, a zagadkę czemu w tych butach mamy podzielony na pół język zostawmy sobie na koniec. Jeżeli chodzi o fabrykaty, to postawiono na zachowawcze, sprawdzone połączenie syntetycznego zamszu, nylonu oraz naturalnej skóry, z której wycięto tygrysie paski brandingu na panelach bocznych. Nowością było zastosowanie odblaskowej 3M na panelu przykrytym siateczką. Co do kolorystyki, to tutaj nie było tak kolorowo. Żaden z dostępnych wtedy materiałów nie był dostępny w wybranym przez Shigeyuki'emu i na własną rękę dobierał on 'cytrynowe' barwy. Osobom 'wyżej' pomysł połączenia 'egzotycznych', jaskrawych kolorów nie do końca przypadł do gustu, ale po wielu namowach zgodzili się oni wdrożyć je do produkcji. Przejdźmy teraz do chyba najciekawszej i najbardziej intrygującej rzeczy, którą jest przecięty wzdłuż język będący cechą reprezentatywną tej sylwetki. Taki, a nie inny układ języka ma na celu po pierwsze zapobiec przesuwaniu się go podczas biegu, po drugie ułatwić zakładanie butów na stopę, a po trzecie zminimalizować poczucie dyskomfortu. Finalnie buty był najdroższym wtedy produktem marki, a ich wyląd i zaawansowana, zupełnie inna niż w przypadku konkurencji budowa, w czasach swojego debiutu przyciągnęła do siebie nowojorskich koneserów.

Po chwilowej nieobecności na rynku w 2007 roku ASICS postanowił wskrzesić sylwetkę GEL-Lyte III. Model od razu został doceniony w segmencie retro i odniósł ogromny sukces już na 'nowym' starcie. Pomógł w tym oczywiście odpowiedni, bardzo przemyślany dobór kolorystyk oraz kolaboracji z najbardziej znanymi sklepami czy personami. Kolaboracyjne eldorado rozpoczął miedzy innymi Ronie Fieg, który na przestrzeni lat stał się autorem ponad 50 kolorystyk butów japońskiej marki, z czego zdecydowaną większość stanowiły właśnie trójki. W ramach ciekawostki powiemy, że pierwszy raz, kiedy wzmianka o trójkach pojawiła się na naszych łamach miał miejsce w 2008 roku, kiedy wielkimi krokami zbliżała się premiera kolaboracji z kultowym butikiem Solebox (kilk). Potem poszło już z górki.

Już za chwilę na sklepowych półkach pojawi się perfekcyjne, dopracowane w każdym celu retro, które jak wiecie, od 30 lat nie doczekały się swojej re-edycji. Chcemy tutaj podkreślić słowo 'perfekcyjne', bowiem jak twierdzi japońska marka, nadchodzące retro jest wierną kopią oryginału sprzed lat odtworzone z największą dbałością o szczegóły. Do pracy przyłożono się do tego stopnia, że butom zmieniony został kształt, a buty zszyto na wzór OG'sów. Miłym akcentem jest specjalnie na tę okazję zaprojektowane jubileuszowe, białe pudełko z czerwonym wnętrzem. No i teraz najważniejsze, buty w sprzedaży pojawią się już 15 listopada, a ich sugerowana cena detaliczna ustalona jest na poziomie 499zł

Butów szukajcie między innymi w stołecznym butiku WS2.

ASICS Gel Lyte III OG
Kolor: White/Yellow/Green
Kod: 1191A266-100
Data Premiery: 15 listopada 2019
Cena: 499zł