Vans Sk8-Hi

Sk8-Hi to pierwszy model Vansa z wysoką cholewką.

Zaprezentowany w 1978 roku model nosił wtedy nazwę Style 38, by wkrótce stać się ponadczasową ikoną. Była to odpowiedź producenta na rosnącą popularność jazdy na Vertach (na rampach). Model ten został wyposażony w lepszą  amortyzację, wsparcie dla stopy oraz osłonę kostki właśnie w postaci wspomnianej wcześniej wysokiej cholewy. Od tamtej pory sylwetka buta nie uległa większym zmianom.

Gdy deskorolka już na stałe osiadła na miejskich ulicach model Sk8-Hi został wybrany przez team Bones Brigade jako ich ulubiony but do codziennej jazdy. Bones Brigade został stworzony przez takie legendy jak Stacey Peralta i Craig Stecyk. To właśnie oni byli najbardziej dominującym i najbardziej progresywnym zespołem deskorolkowym w historii. Jako jeden z najbardziej wpływowych zespołów wyprzedzali swoimi filmami sportowymi czasy, w których żyli i inspirowali pokolenia skateboarderów.

Lance Mountain na starej reklamie nosi Sk8-Hi wyprodukowane w U.S.A.

Popularność modelu Sk8-Hi wyszła szeroko poza kręgi deskorolkowe. But ten stał się ulubionym modelem wśród sneakerheadów, artystów czy muzyków. Przez całe lata 80' SK8-Hi był oferowany klientom w niestandardowych kolorach i materiałach, dzięki czemu klienci mogli odwzorować w nich swój styl i kreatywność. Projektanci tacy jak Marc Jacobs czy Gosha Rubchinskiy wybierali ten model do kolaboracji z Vansem tak samo, jak mocno osadzone w modzie miejskiej marki Stussy, Supreme czy WTAPS.

Popularność Sk8-Hi, jak i samej firmy Vans sięga daleko poza obszar deskorolki, bądź mody. Buty te stały się nieodzownym elementem sceny musycznej. Szczególnie gatunków związanyc z cięższym brzmieniem. Zaowocowało to licznymi edycjami specjalnymi, dedykowanymi róznym zespołom muzycznym.