Wszytko Co Powinniście Wiedzieć O adidas Originals POD-S3.1

Jeżeli myślicie, że POD to zupełna nowość niemieckiej marki, to niestety musimy Was nieco zmartwić. Pomysł systemu amortyzacji P.O.D - Point of Deflection wystartował już w latach 90, a w ich połowie do sprzedaży trafił pierwszy model butów wyposażony w ten trójkomorowy system amortyzacji - Equipemt Cushion oraz Support z 1995 roku, a rok później w Support II.

To co już na pierwszy rzut oka rzuca się w oczy to nietypowa, masywna podeszwa zewnętrzna. To właśnie w niej, a dokładniej podłużnych komorach ukryte jest powietrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu proces amortyzacji rozpoczyna się dużo wcześniej niż w standardowych butach wyposażonych jedynie w piankę. Podczas przetaczania stopy to właśnie midsole jako pierwszy dotyka podłoża, komory dynamicznie reagują na nacisk, ciśnienie rozchodzi się po ich elastycznym wnętrzu odbijając od ścianek komór, a następnie całość przekazuję energię do podeszwy wewnętrznej. Między podzieloną na dwie części platformą mamy coś, co nazwano Point Of Deflection Bridge czyli łączącą obydwa elementy płytkę odpowiedzialną za stabilizację. System ten powstał w oparciu o wieloletnie prace nad systemem Torsion.

To co widzieliście powyżej to POD-S3.1 jeszcze w fazie projektów. Już na początki widać kierunek, w którym podążali designerzy niemieckiej marki. Efekt finalny tak naprawdę nieznacznie różni się od prototypów. Poniżej kilka dodatkowych rzutów.

Nowe wcielenie POD-3.1 to połączenie klasycznych cech kultowych modeli sprzed lat z aktualnie panującymi trendami oraz technologiami. Nowy model to jeszcze większy miks materiałów, z których skonstruowana jest podzielona podeszwa. Tył wyposażony jest w niezawodną, świetnie oddającą energię piankę Boost, którą adidas zrewolucjonizował rynek w 2013 roku. To właśnie w tym miejscu jej wsparcie jest nam najbardziej potrzebne. Dalej mamy wcześniej wspomnianą płytkę stabilizującą tor przetaczania stopy zapewniającą odpowiedni kierunek amortyzacji. Przód skonstruowano z pianki EVA z twardszą, czarną gumą na spodzie o kształcie nawiązującym do wersji sprzed lat.

Cholewka to również połączenie klasyki z nowoczesnością, do której zdążyli nas już projektanci niemieckiej marki przyzwyczaić. Jednoczęściowy upper z minimalistycznym językiem wykonany jest przy użyciu elastycznego, tkanego materiału o świetnych właściwościach dopasowujących czy wentylacyjnych. Jego powierzchnię wspomaga kilka usztywniających taśm czy system sznurowania jeszcze bardziej dbający o nasz komfort użytkowania. Na boku mamy trzy zgrzewane na gorąco paski brandingu, kilka oznaczeń modelu, a na tyle oraz języku szlufkę ułatwiającą zakładanie. 

Buty już teraz w wielu kolorystykach dostaniecie między innymi tutaj czy na oficjalnej stronie producenta.

adidas